Ekologická drogerie – zdravá alternativa

V každé domácnosti se pere prádlo, všude se myjí ruce mýdlem, myje se nádobí, podlahy, okna atd. Jako čisticí prostředky jsou používány zpravidla produkty chemického rázu, které se následně dostávají do čističek odpadních vod, řek a moří. Chemické čisticí prostředky poškozují životní prostředí, v němž žijeme my a další budoucí generace.

 

Naštěstí k chemickým prostředkům existují také alternativní přípravky, které jsou výhradně přírodní, v přírodě se lehce odbourávají a pouze minimálně zatěžují naše životní prostředí. Kdo se rozhodne používat přírodní ekologickou drogerii, udělá něco pro své vlastní zdraví i zdraví všech lidí na Zemi.

Proč ekologická drogerie – životní prostředí a zdraví

Ekologickou drogerii bychom měli používat proto, že šetří naše životní prostředí a také naše zdraví, což spolu ostatně souvisí.

 

Ekologická drogerie je založena na základní filozofii – nepracuje s žádnými agresivními chemickými látkami. „Odprostit” se od chemických látek je pro životní prostředí nesmírně důležité. Celá tisíciletí šla věda pořád dopředu, vynalézaly se rozmanité chemikálie, ovšem dnešní moderní doba opět preferuje návrat k přírodním preparátům, které jsou v souladu s přírodou.

Zemské vody jsou neustále znečišťovány nejrůznějšími chemickými látkami. Vody z automatických praček (plné dusičnanů a fosforečnanů) se dostanou až do řek a moří, důsledkem toho je přemnožení řas a sinic – sinice pak začnou odumírat, ale zároveň likvidují i obrovské množství kyslíku, který je nezbytný pro ostatní živočichy. Známkou znečištění je posléze zelený zákal a pach vody. Sami si likvidujeme životní prostor, ve kterém žijeme.

V dnešní době se čím dál více klade důraz na ochranu životního prostředí. Ve skutečnosti však lidé svou aktivitou stále přírodě ještě hodně škodí. Pokud si uvědomujete globální souvislosti této problematiky a chcete pro ochranu životního prostředí něco udělat, můžete začít používáním ekologicky šetrných výrobků. Mnoho lidí si stále dopady na naše životní prostředí neuvědomuje a používá běžné chemické prostředky. Ti ostatní však mohou přispět k ochraně naší planety a zdraví populace.

Veškeré čisticí prostředky, které používáme (ať už se jedná o prací prostředky, prostředky k mytí nádobí, k čištění domácnosti,..), zároveň působí i na naši pokožku. Kupříkladu běžné prací prostředky, které obsahují fosfáty, zeolity, rozjasňovače, likvidátory skvrn apod. – s nimi jsme v podstatě oblečeni v chemii. Jakmile se zapotíme, škodliviny se uvolní na kůži a mohou být příčinou řady kožních nemocí. Tento jev lze dobře pozorovat zejména u citlivé dětské pokožky, kdy se třeba malému miminku vytvoří pupínky pro určitém pracím prášku.

Tak jako prací prášky, podobně na naši pokožku působí i další chemické přípravky používané při mytí nádobí, leštění nábytku, čištění povrchů v domácnosti apod. Agresivní chemické látky ze sebe, ani z nádobí, neodstraníte po jednou či více opláchnutí. Určité množství chemických prostředků zůstane na nádobí i po jeho oplachu a při dalším stolování se tak dostanou do našeho organismu, kde jsou velmi nebezpečné.

Nemyslíte si, že jsou to pádné důvody pro používání ekologické drogerie?

Ekologická drogerie a normy

Spousta lidí si teď zřejmě pomyslí, že přece musí být množství chemikálií v čisticích prostředcích přece nějak regulováno a kontrolováno. Podle vyhlášky ministerstva životního prostředí by prací prostředky neměly obsahovat fosfáty. Pravdou však je, že běžné prací prášky nejenže zpravidla alespoň malé množství fosfátů obsahují, ale fosfáty jsou mnohdy nahrazeny zeolity. Zeolity sice nepředstavují přímé nebezpečí pro vody, ale nelze je odbourat čističkami, vážou na sebe těžké kovy, dostávají se nazpět do oceánů a zde tyto těžké kovy znovu uvolňují.

Mnoho lidí si myslí, že když voda projde čističkou, je naprosto čistá a nezávadná, ale ve skutečnosti čističky nedokáží zachytit vše. Čím méně nežádoucích složek bude voda obsahovat, tím lépe čistička zachytí i ty zbývající škodliviny.

Ekologická drogerie a ceny

Ačkoliv se může ekologická drogerie oproti běžným chemickým prostředkům zdát na první pohled nákladnější, opak je pravdou! Používáním ekologické drogerie tedy nejenže ulevíte životnímu prostředí, ale také své peněžence. Tajemství tkví v úsporném dávkování a zároveň ve vysoké účinnosti.

 

Rubriky Ekologická drogerie | Komentáře nejsou povoleny.