Emocionální svoboda a emoční manipulace

Někteří si myslí, že emoční svoboda znamená dosažení trvalého “pozitivního” emocionálního rozpoložení. Emocionální svobodu však nezískáme, když se budeme na všechny strany všemožně snažit působit, jako když nemáme žádné jiné emoce jen ty “nadšené”. Stejně tak emocionální svobody nedosáhneme, když se svými emocemi budeme zabývat přespříliš a obrazně řečeno se budeme dusit ve vlastní šťávě.
Podstatnou věcí ohledně emocí je, že jsou přirozenou součástí našeho života.
Kdykoli ale emocím dáváme příliš velkou důležitost, emoční svobodě se vzdalujeme. Emoce buď můžeme různě popírat (nejen je přímo potlačovat, ale také například je zlehčovat, přehlížet), dramatizovat nebo si je můžeme uvědomit, přijmout a být otevřený tomu, co nám přináší. Nechat ji v pohybu – neblokovat jí, ať jejím odmítáním či přílišným zaměřením na emoci jako takovou..Mně osobně nikdy moc nedávalo smysl “jen” rozumově šplhat po “emoční stupnici”. Někomu to možná smysl dává, mně ne, vždy mě zajímalo, co za tou emocí je..

“Zbavení” se nějaké emoce bez pochopení její podstaty – toho, proč to takto cítíme, jaký podnět vyvolal takovou naší reakci, je emoční manipulace. Snažíme se manipulovat své pocity – své nebo druhých. Buď se emocemi necháme manipulovat (jednáme na základě oné emoce) nebo se snažíme zmanipulovat emoce tím, že je popíráme a všemožně se snažíme sebe a ostatní  přesvědčit, že jsme “v poho”…

Přestože si to většinou neuvědomujeme je to manipulace jako jakákoli jiná, je to naučený vzorec chování, kterým se snažíme skrýt podstatu.

Když si své emoce uvědomíme, přijmeme je takové jaké jsou – v jejich “surové” podobě a otevřeme se pochopení jejich poselství, dovolíme jim tím, aby naším životem pouze propluly, bez toho, aby v nás po nich zůstal emoční otisk. A přesně to znamená být emocionálně svobodný – bez nadvlády emocí a bez snahy s emocemi manipulovat.

Když si začnete všímat VŠECH emocí i těch zdánlivě nepodstatných, nad kterými jsme možná léta mávaly rukama, pak možná zjistíte, že se úžasně ulevilo nejen vaším “umávaným” rukám, ale že se celkově cítíte mnohem lépe, vnímáte mnohem více, soucítíte s druhými více a energie, kterou jste dříve vkládali do toho mávání, vám nyní zůstává  na to, na co se jí dříve nedostávalo, třeba na využívání nových příležitostí :-)
Rubriky Mentální a emoční vzorce | Napsat komentář

Napsat komentář