Jaké potraviny při určité nemoci a problému

Křečové žíly

Jedná se o zkroucené a zvětšené žíly, které se nacházejí blízko povrchu kůže. Nejčastěji je můžeme pozorovat na dolních končetinách. Jednosměrné chlopně v žílách se běžně starají o proudění krve směrem k srdci. Pokud ale nefungují správně, dochází k hromadění krve, tlaku a oslabení žil. Při těchto problémech jsou vhodné potraviny bohaté na vitamin C a měď.

Co zařadit do jídelníčku: citron, vlašské ořechy, zelený čaj, fenykl, smetánka lékařská.

Nespavost

Spánek je významným faktorem, který určuje náš tělesný i duševní výkon a celkový vzhled. Kvalitní spánek je nezbytný pro zdravou kůži, oči, vlasy,…Abyste podpořili zdravý spánek, neměli byste alespoň 5 hodin před ulehnutím konzumovat jakékoliv stimulanty (káva, čaj, alkohol, čokoláda apod.).

Co zařadit do jídelníčku: hroznové víno, pomeranč, sušené švestky, fíky, špenát, sladké brambory, mandle, arašídy, dýňová semena, pšenice, kvinoa, čočka, fazole, treska, ústřice, kuře, petrželka s hladkými listy, zázvor, kokosový olej.

Matné vlasy

S postupným stárnutím vlasy ztrácejí sílu a lesk, protože vlasové míšky už neplní svou funkci tak, jako dříve. Tento proces však můžete zpomalit dodáváním optimálního množství železa a vitaminu A.

Co zařadit do jídelníčku: sušené švestky, špenát, potočnice, mangold, mandle, krevety, hovězí maso.

Oční nemoci

Určitě jste v dětství slyšeli průpovídku: „Mrkvička pro zdravá očička.” Na tuto poučku byste neměli zapomenout ani v dospělosti, protože mrkev skutečně udržuje oči zářivé a jasné. Efektní je i jakékoliv jasně zbarvené ovoce a zelenina.

Co zařadit do jídelníčku: mrkev, meruňky, borůvky, granátové jablko, třešně, červená řepa, paprika, kadeřávek, mangold, tykev, sezam, ječmen, jehněčí maso, vejce, bio jogurt.

Nemoci srdce

Pro zdravé srdce je nutné se nejen pravidelně pohybovat, ale také zdravě jíst. Vyvarujte se nenasyceným tukům, které zvyšují cholesterol a ucpávají tepny. Vsaďte raději na zdravé oleje, flavonoidy a vlákninu.

Co zařadit do jídelníčku: hroznové víno, papája, brusinky, meloun kantalup, grapefruit, granátové jablko, avokádo, paprika, cibule, brokolice, kapusta, houby, chřest, mangold, mandle, oříšky kešú, arašídy, lněná semena, oves, ječmen, sója, sardinky, ústřice, zelený čaj, česnek, fenykl, kokosový olej.

Osteoporóza

S rostoucím věkem se kosti stávají slabšími a vše může skončit až osteoporózou (řídnutím kostí). Je nutné zvýšit podíl vápníku a také vitaminu D (ten napomáhá absorbaci vápníku).

 

Co zařadit do jídelníčku: okurka, brokolice, špenát, dýňová semena, semena lnu, sleď, treska, ústřice, mléko, bio jogurt, petrželka s hladkými listy, zázvor, kajenský pepř, olivový olej.

 

  • Kloubní problémy

Vhodné je jíst dostatek ovoce a zeleniny, protože jsou významnými antioxidanty. Doporučují se také ořechy, semena a tučné ryby.

 

Co zařadit do jídelníčku: jablko, ananas, třešně, avokádo, sezam, slunečnicová semena, lněná semena, čočka, losos, sleď, ústřice, petrželka s hladkými listy, zázvor, kurkuma, fenykl, kajenský pepř, heřmánek, mletá paprika, jinan, pšeničné klíčky, jablečný ocet, olivový olej.

 

  • Únava

Příčinou únavy může být anémie, chudokrevnost, která je způsobena úbytkem krevního barviva a červených krvinek. Účinnou zbraní proti anémii je potrava bohatá na železo a vitamin B12.

 

Co zařadit do jídelníčku: špenát, mandle, oříšky kešú, kvinoa, čočka, fazole, sardinky, jehněčí a hovězí maso.

 

  • Vrásky

Vrásky začínají vznikat u každého v odlišném věku,a to v závislosti na genetických faktorech a způsobu života. Měli bychom se vyhýbat zejména dlouhodobém pobytu na slunci či užívání solárií a kouření. Proti vráskám pomáhají potraviny bohaté na vitaminy A, C a E a selen.

 

Co zařadit do jídelníčku: hroznové víno, avokádo, cibule, ředkvička, mandle, oříšky kešú, sezam, kuře, zelený čaj.

 

  • Zažívací problémy

Pro zdravý trávicí systém je nepostradatelná vláknina a dostatek vody.

 

Co zařadit do jídelníčku: hroznové víno, papája, banán, černý rybíz, grapefruit, potočnice, artyčoky, kapusta růžičková, mrkev, mandle, pšenice, hnědá rýže, proso, pohanka, cizrna, bio jogurt, česnek, zázvor, fenykl, smetánka lékařská, kajenský pepř, heřmánek, jablečný ocet.

 

  • Potíže s pamětí

Se zvyšujícím se věkem je čím dál obtížnější si vybavit potřebné informace. Díky některým živinám však můžeme naši paměť posílit.

 

Co zařadit do jídelníčku: mango, červená řepa, fíky, paprika, kadeřávek, špenát, kapusta, potočnice, vlašské ořechy, slunečnicová semena, dýňová semena, pšenice, proso, kurkuma, kajenský pepř, ženšen, jinan, pšeničné klíčky, olivový olej,…

Zdroj:

Mersonová, S. 100 nej potravin proti stárnutí. Jak lze vrátit čas. ISBN 978-80-7391-028-0.

Rubriky Úryvky z knih, Zdravá a léčivá výživa | Komentáře nejsou povoleny.