Lněná semínka mají léčivé účinky zejména díky cenným vlastnostem jejich slizu:
- účinný pomocník při zácpě, podporuje činnost střev a má probiotické účinky
- působí protizánětlivě, zejména v oblasti žaludku, průdušek a močových cest
- snižují hladinu cholesterolu a triglyceridů, zvyšují množství prospěšného druhu cholesterolu (HDL), snižují hladinu toho, který nám neprospívá (LDL)
- len je cenný také pro obsah omega-3 esenciálních mastných kyselin, které jsou prevencí nemocem srdce (zejména aritmie), cév i rakovině
- obsažené lignany příznivě ovlivňují imunitní systém
- zlepšuje kvalitu vlasů a nehtů
- v neposlední řadě jsou lněná semínka vhodná například také pro ženy porodem, protože zlepšují průchodnost porodních cest
Při bolestech
Lněná semínka můžete použít tak jako obklad při bolestech ledvin, močového měchýře a dalších vnitřních orgánů. V takovém případě semínka vložíte do plátěného pytlíčku a ponoříte na 10 minut do horké (ne vroucí) vody a po okapání je teplé přikládáte na bolestivá místa.
Lněná semínka v kuchyni
V klasické české kuchyni lněná semínka nejsou příliš zastoupená, v živé RAW stravě tomu bývá naopak. Lněná semínka jsou oblíbená nejen pro své “spojovací” schopnosti, ale také pro neutrálnost chuti, takže z nich můžete snadno udělat všelijaké slané i sladké placky.
Stačí nechat lněná semínka přes noc namočená ve vodě a poté smíchat se zvolenými ingrediencemi, rozprostřít na placky a usušit.
Je to výborný způsob, jak zdravě nahradit různé “křupání” typu brambůrky a podobně . Stejně tak různě ochucenými plackami nebo s kombinací s dalšími semínky můžete jednoduše vytvořit zdravé svačinky pro sebe i vaše děti.