Příčiny přetížené a pomalé lymfy
Při dysfunkcích související s lymfatickým systémem je třeba si opět připomenout, že přetížení lymfatického systému způsobuje vnitřní toxicita (zamoření odpadními látkami a překyselení). Zanesená lymfa a její nedostatečná funkce či stagnace vždy pramení ve zvýšeném množství toxinů v krevním oběhu – v naší krvi. V případě, že máme čisté vylučovací cesty (mezi které patří nejen tlusté střevo, ale také ledviny, plíce a pokožka), máme automaticky čistou krev i lymfu. Zásadní jsou pro přirozenou detoxikaci zdravě fungující játra.
Fytoterapie – výživové doplňky, rostliny a bylinky
Kdykoli potřebujete výrazněji podpořit svůj imunitní systém (například po přisátém klíštěti, při setkání s infekcí atd.), dopřejte si kombinaci kvalitního výtažku Kočičího drápu + zinku – ImmunAid (ideálně mít v domácí lékárničce).
Výborným doplňkem stravy pročišťující celý lymfatický systém je Ocean 21 – směs mořských řas + aloe vera je účinným prostředkem, který stahuje nečistoty z lymfy. Mezi jeho další vyhledávané účinky patří podpora snížené funkce štítné žlázy.
Liquid Chlorophyll neboli tekuté slunce – chlorofyliny jsou důležité pro přirozenou detoxikaci vnitřních orgánů. Tekutý chlorofyl má je účinným prostředkem ke snižování překyselení organismu a pomáhá udržovat zdravé vnitřní prostředí, čímž významně podporuje celý imunitní systém těla.
Nopalin – rostlina nopal podporuje samoléčebné procesy v organismu příznivým vlivem na játra a celý zažívací trakt, je to přírodní “multivitamin”, má blahodárný vliv na vazivové tkáně ( která se projevuje např. celulitidou) a snižuje množství zadržované vody.
Spirulina Chlorella – dvě známé řasy + mladá pšenice + list vojtěšky + směs dalších zelených rostlin – synergický komplex snižující vnitřní toxicitu, snižující překyselení (alkalizující), vhodné i během kojení.
Omega 3 – nenasycené mastné kyseliny podporují viskozitu lymfy a její snaží proudění. 3x denně po jídle
Česnek je přírodní antibiotikum. Všechny záněty signalizují nedostatečnou funkci lymfatického systému. Při zánětu mandlí vložte oloupaný stroužek česneku mezi dáseň a tvář a mějte ho tam celý den (česnek do sebe nasaje toxiny z ústní dutiny).
Petržel pomáhá vylučovat vodnaté odpadní látky, nadbytečný hlen, účinný při edémech (zadržování vody v těle), snižuje zanícenost uzlin. Užívání ideální spolu s česnekem v sušené ve formě kapslích, ve formě odvaru nebo jako vnější obklad.
Tinktura z meduňka a divizna – tinkturu připravme v poměru 1:3 a používáme vnitřně i ve formě obkladů (přímo na zduřelé uzliny), kdy necháme působit přes noc (po dobu 6 dní nebo zlepšení)
Další bylinky vhodné k harmonizaci a očistě lymfatického systému:
- jitrocel, kajenský pepř, zázvor, kořen ibišku, medvědice lékařská
Fyzická aktivita a lymfa
Očistit a podpořit proudění lymfy můžete řadou přírodních způsobů, nezapomínejte však ani na pohyb, který je pro proudění lymfy velmi důležitý. Jak už jsem již psala, lymfa nemá pumpu a přesto musí téct to zejména proti směru působení gravitace. Velmi dobrý vliv na rozproudění lymfy má například skákání na trampolíně, kdy při dopadu vzniká zvýšený tlak uzavírá v lymfatických cévách chlopně a při výskoku naopak tlak klesá a chlopně se otevírají. Tím v podstatě skákání na trampolíně funguje na lymfatický systém jako pumpa, stejně jako je tomu u srdce v případě krevního oběhu.
Vhodnější než “nálož” pohybu jednou za týden, po které jste ko, je věnovat se pro začátek několikrát denně protahování – prospěšné je i jen několik minut. Inspirujete se cviky například z cvičení Pozdrav slunci, Pět tibeťanů, jógy..
Kdykoli máte možnost, choďte pěšky a hezky svižně . Pasivnější možností jsou také masáže nebo přímo lymfomasáže. Masáž je vhodná jak pro sportovce nebo naopak lidi, kteří se z nějakého důvodu nemohou sami dostatečně pohybovat. Masáž s využitím přírodních esenciálních olejů je vhodná pro každého a působí na celý organismus – dopřejte si masáž doma s partnerem .
Nové komentáře