Med

Med je oblíbené a často používané sladidlo. Má nejen výbornou sladkou chuť, ale je i velmi zdravé pro naše tělo jak vnitřně, tak i na povrchu.  Med se řadí mezi čisté přírodní produkty a využívá se už století v lidovém léčitelství pro své léčivé účinky. Je vytvořen společenstvím včel ze sesbíraných sladkých šťáv květin či stromů. Podle tohoto kritéria se pak určují jednotlivé druhy medu.

Med léčí

Základ medu tvoří fruktóza, glukóza a sacharóza, tj. jednoduché cukry, které působí jako okamžitý zdroj energie. Je ale také bohatým zdrojem bílkovin, jejich množství je však závislé na druhu medu, kdy nejvyšší obsah bílkovin má med nektarový. Dále obsahuje velké množství důležitých vitamínů a minerálů, jako jsou vápník, draslík, fosfor, hořčík, sodík, křemík či železo a z vitamínů je to vitamín B, D, K a E.

Nejznámějším léčebným využitím medu je však při dýchacích potížích, obzvláště při zahlenění. Med je totiž jedno z nejsilnějších přírodních antibiotik a je známý schopností ničit bakterie. Všichni určitě dobře známe domácí recepty na léčení dýchacích cest. Směs medu s cibulí, česnekem, bylinkovým čajem, zázvorem, citronem či teplým mlékem vždy zaručeně urychlila naše uzdravení.

Jiným použít medu je při špatně se hojících poraněních kůže. Již staří Řekové a Římané věřili, že med hojí rány. Má totiž antiseptické účinky a je to také mírné sedativum. Je také vhodný na léčení vředových onemocnění kůže, urychluje hojení popálenin a omrzlin, proleženin, taktéž regeneruje suché rty a pokožku celého těla. Jeho použití je naprosto jednoduché – stačí potřít malou vrstvu medu na poraněnou část kůže a pokožka pak bude daleko více hydratovaná, vyživená a zregenerovaná. Právě pro jeho pozitivní účinky na pokožku je med také často používán v kosmetice jako přísada do různých krémů, pleťových masek, šampónů, kondicionérů, sprchových gelů apod.

Rubriky Zdravá a léčivá výživa | Komentáře nejsou povoleny.