Melasa se získává při výrobě cukru z cukrové třtiny. Už chudí dělníci na třtinových plantážích nikdy nebyli nemocní. Nevyskytovala se u nich rakovina, TBC, lepra ani žádné degenerativní kloubní onemocnění. Lidé na celé zemi pak přišli na její příznivé účinky na zdraví.
Melasa je zdravá
Melasa obsahuje mnoho stopových prvků a organických látek. Mezi nejdůležitější patří hořčík, vápník, fosfor, železo, draslík, sodík, zinek, měď a chróm. Její dlouhodobé užívání má pozitivní vliv na naše zdraví. Dochází k pročišťování lymfatického systému, zlepšuje se funkce svalů a kloubů, což ocení hlavně sportovci a starší lidé. Melasa tedy pomáhá hlavně lidem trpícím artrózou, špatnou činností srdce či anginou pectoris. Pozitivně upravuje krevní tlak, léčí anemie, které vznikají hlavně z nedostatku železa, hojí záněty, bércové vředy, ale také ekzémy a jiná kožní onemocnění. Hlavně těžce pracující lidé ocení její pozitivní vliv na organismus. Melasa totiž povzbuzuje organismus při velkém pracovním vytížení, stresu, pocitech slabosti či chronické únavě.
Navíc nebyly u třtinové melasy zjištěny žádné prokázané vedlejší účinky, neexistuje předávkování ani kontraindikace. Lze ji užívat prakticky v kteroukoliv denní dobu podle vlastního uvážení – jak před jídlem, tak i po jídle či během jídla.
Použití melasy
Nejčastějším způsobem užívání melasy je její směs s vodou, a to jedné plné lžičky melasy zalité půl šálkem horké vody. Šálek se pak doplní vodou studenou a nápoj se může pít. K vylepšení chutě je k ochucení nejčastěji používána citrónová šťáva.
Melasu lze ale rozpustit i v bílé kávě, kakau či čaji. Je známo, že melasa smíchaná s teplým mlékem je dobrý prostředek pro okamžitý a kvalitní spánek. Lze ji také přimíchat i do ovesných vloček či müsli.