Nadměrné pocení – přírodní antiperspiranty

Každý z nás se potí. Někteří se potíme více, jiní méně. Základní funkcí tvorby potu u člověka je termoregulace. Lidské tělo si tedy pomocí pocení udržuje stálou teplotu. Produkce potu a jeho následné odpařování slouží k zchlazení organismu. Právě proto se potíme více v horkém počasí nebo při fyzické aktivitě, tedy tehdy, když potřebuje náš organismus zchladit.

Pot se tvoří v potních žlázách, které se u savců nacházejí v kůži. Třeba připomenout, že samotný pot nezapáchá. Až bakterie, které se v něm po určité době začnou množit jsou zdrojem dobře známého zápachu. Pot se skládá zejména z vody. Kromě toho se v něm nacházejí minerály, močovina a laktát.

Nadměrné pocení – hyperhidróza

Normální pocení je pro život potřebné a prospěšné. Existují však stavy, když se člověk potí nadměrně. Tehdy mluvíme o takzvané hyperhidróza, která může být fokální nebo generalizovaná.

Fokální forma postihuje nejčastěji dlaně, chodidla nebo podpaží. Nadměrné pocení se obvykle zjeví ještě před 20. rokem života.

Generalizovaná hyperhidróza je obvykle způsobena jiným onemocněním nebo stavem organismu, jehož následkem je nadměrné pocení. Ke klasickým příkladem paří menopauza, hypoglykémie (nízký obsah cukru v krvi), nadprodukce hormonů štítné žlázy, případně leukémie nebo srdeční infarkt.

Velmi časté nadměrné pocení je způsobeno také zvýšeným stresem.

Samotné nadměrné pocení má na člověka nejen fyzický dopad, ale komplikuje i jeho sociální kontakt.

Co je to antiperspirant?

Antiperspirant je obecně přípravek, který omezuje nechtěné pocení. Antiperspirant může být povrchový. V takovém případě se nanáší na kůži. Existují však i antiperspiranty, které člověk přijímá v potravě. Různé látky zasahují do procesů v organismu a tím ovlivňují intenzitu pocení.

Jak na pot pomocí přírodních produktů?

Nadměrné pocení se dá zvládnout i použitím přírodních přípravků. Není člověk jako člověk a proto se každému hodí v tomto směru něco jiného. Z toho důvodu vám nabízíme několik kategorii přírodních přípravků proti pocení, ze kterých si vybere opravdu každý.

Přípravky pro ženy:
Pupalkový olej
– upravuje celou hormonální soustavu ženy, čímž napomáhá i při regulaci pocení.
Chlorofyl – pomáhá detoxikovat celý organismus a to zejména prostřednictvím jater a ledvin.
 

Přípravky pro muže:
Omega 3 mastné kyseliny
– důležité pro syntézu prostaglandinů, které řídí mnohé procesy v lidském těle, i ty, které se týkají kůže.
Chlorofyl – pomáhá detoxikovat celý organismus a to zejména prostřednictvím jater a ledvin.
Selen – hraje roli v mužských metabolických a hormonálních procesech.
 

Přípravky pro lidi, kteří mají v životě hodně stresu:
Rozchodnice růžová
(Rhodiola rosea) – zklidňuje celý nervový systém, čímž snižuje stimulaci potních žláz. Kromě toho pomáhá vyplavovat serotonin, což je hormon, který zlepšuje náladu.
Komplex vitaminů B a hořčík – pomáhají ke správné funkcí nervového systému a zklidňují.
 

Přípravky pro lidi s dlouhodobou hypoglykémií:
Chrom
– upravuje sekreci inzulínu z pankreatu. Tento hormon je zodpovědný za udržování správných hladin cukru v krvi a tím omezuje pocení kvůli nízké hladině cukru.

Každý člověk se potí. Je však třeba uznat, že existuje hranice, kdy je pocení ještě normální a kdy už ne. Nadměrné pocení může člověka skutečně obtěžovat a není důvod, proč by s ním neměl bojovat. Za každým zvýšeným pocením stojí nějaká příčina, kterou je třeba odhalit. Přírodními přípravky může své problémy s nadměrným pocením zvládnout každý.

Rubriky Přírodní léčba nemocí | Komentáře nejsou povoleny.