Neplodnost žen – Infertilita

Mít děti je životním touhou většiny žen. Téměř každá žena vidí ve své budoucnosti potomka, kterému dá život. Ne každá žena však je natolik šťastná, že se jí to bez problémů podaří. Mnoho žen dnes bojuje s infertilitou – neplodností, která nemusí být trvalá, ale dokáže zkomplikovat a znepříjemnit ženě i jejímu partnerovi život.

Jak probíhá normálně oplodnění?

Každá žena v reprodukčním období má menstruační a ovulační cyklus. Během nich každý měsíc dozrává vajíčko a děloha se připravuje na jeho přijetí. Ve středu menstruačního cyklu dochází k ovulaci, což je vypuzení zralého vajíčka z vaječníku. Takové vajíčko cestuje vejcovodem, kde pokud narazí na spermii, dojde k oplodnění. Vajíčko a spermie splynou a dají tak základ novému člověku. Oplodněné vajíčko se pak přesouvá vejcovodem směrem k děloze, která ho už očekává připravena. Do její stěny se vajíčko následně usadí a začne se jeho další vývoj. To vše se samozřejmě děje pod kontrolou pohlavních hormonů. Na to, aby žena otěhotněla musí být tedy splněny minimálně tři kritéria. Pohlavní styk se musí odehrát během ovulace, vajíčko i spermie musí být v pořádku a pohlavní hormony musí být ve správné rovnováze.

Jaké jsou příčiny neplodnosti?

Problém může nastat kdekoliv na cestě z vaječníku až po správné usazení oplodněného vajíčka v děloze. Řeč je zejména o stavech když:

– Vaječníky nejsou schopny poskytnout dozrálé vajíčko
– Dozrálé vajíčko se nedokáže přesunout z vaječníku do dělohy
– Oplodněné vajíčko není schopno sídla v děloze
– Oplodněné vajíčko nepřežije po usídlení v děloze

Tyto problémy mohou být vyvolány různými faktory a stavy, které probíhají v ženském těle. K takovým řadíme zejména:

– Záněty vejcovodů a vaječníků
– Cysty na vaječnících (zejména polycystické vaječníky)
– Endometrióza (přítomnost tkáně dělohy ve vaječnících)
– Nádory ženských pohlavních orgánů
– Obezita
– Vyšší věk
– Chronické metabolické onemocnění (diabetu mellitus)
– Nadměrné cvičení
– Kouření a nadměrná konzumace alkoholu a kofeinu

Prevence neplodnosti

Pokud se pár rozhodne počít dítě, bylo by dobré vědět, že existují způsoby, které mohou šanci na otěhotnění zvýšit. Každá žena s úmyslem mít dítě by měla myslet na:

Zdravý životní styl – snížit konzumaci (ideálně vyřazení) alkoholu a kofeinu, přestat s kouřením, přestat nadměrně cvičit, zařadit do jídelníčku zvýšené množství ovoce a zeleninu a udržovat optimální tělesnou hmotnost.

Prevenci případně léčbu onemocnění – chránit se před sexuálně přenosnými chorobami, pokud již došlo k nákaze urgentně je léčit, léčit a kompenzovat diabetes mellitus a jiné chronické onemocnění

Správné načasování – s otěhotněním netřeba rozhodně čekat příliš dlouho. I když může každá žena teoreticky otěhotnět až do menopauzy, ví se, že šance na otěhotnění po věku 35 let skutečně klesají.

Nepolodnost a pomoc z přírody

Šance na otěhotnění se dají zvýšit také pomocí přírodních látek. Vždy je důležité dopřát tělu i nové přicházející dušičce čas.. :-)

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) – její výtěžek rhodiolin působí tlumivě na nervový systém, čímž snižuje vliv stresu na reprodukční funkce a na vyplavování hormonů.
Pupalkový olej – reguluje sekreci ženských pohlavních hormonů a podporuje fertilitu.
Bílá vrba (Salix alba) – má výborné protizánětlivé účinky, čímž je určena pro boj se zánětlivými onemocněními vaječníků a vejcovodů.

Rubriky Přírodní léčba nemocí, Zaměřeno na ženy | Štítky | Komentáře nejsou povoleny.