Nepravidelná menstruace

V životě každé dívky nastane období, kdy se stane ženou. Řeč je samozřejmě o její pohlavním dospívání a o první menstruaci. S první menstruací se stává žena schopná těhotenství a zůstává v plodném období mnoho let svého života. Za normálních okolností přichází menstruace na ženu jednou za měsíc. Ne každá žena však může si říct, že její menstruace je bezproblémová. Mnoho žen trápí během menstruace bolesti nebo jiné nepříjemnosti, mezi které nepochybně patří i nepravidelnost menstruace.

Co je to menstruační cyklus?

Menstruační cyklus je koloběh změn v těle ženy, který probíhá zpravidla jednou za měsíc. Jde o proces, jehož prostřednictvím se organismus ženy a její pohlavní orgány připravují na těhotenství, které může nastat. Každý menstruační cyklus začíná krvácením. Krvácení je způsobeno odlupováním vrchní části děložní sliznice, která by v případě oplodnění vajíčka, takové vajíčko přijala. Pokud však k oplodnění nedojde a vajíčko se do dělohy neusadí, nemá vyvinutá děložní sliznice žádnou funkci a postupně se odloučí. Po menstruaci je tedy děložní sliznice zredukována. Ve vaječníku však již probíhá zrání dalšího vajíčka a proto se začne děloha hned po menstruaci připravovat na další potencionálně těhotenství. To znamená, že začne pod regulačním vlivem hormonům opět růst a připravovat se na přijetí vajíčka. Sliznice se vyvíjí, až opět dospěje do stádia, kdy buď přijme vajíčko nebo se odloučí, přičemž nastane další menstruace. Tento cyklus se opakuje u žen obvykle jednou za měsíc a jeho správné fungování je pod vlivem ženských pohlavních hormonů, které se vyplavují ve správném poměru a ve správném čase.

Jaké jsou důvody nepravidelného menstruačního cyklu?

Nadměrné cvičení – bývá důvodem nepravidelného menstruačního cyklu zejména u vrcholových sportovkyň.
Náhlá změna hmotnosti – ať už ve smyslu zvýšení nebo snížení může narušit hormonální hladinu ženy a tím přerušit pravidelnost menstruačního cyklu.
Emocionální stres – dlouhodobé psychické vypětí také stojí za nepravidelnou menstruací.
Nadměrné pití alkoholu – chronický alkoholismus stejně narušuje hormonální metabolismus ženy a může způsobovat nepravidnost menstruačního cyklu.
Onemocnění pohlavních orgánů – např. záněty, mohou být také důvodem nepravidelné menstruace.

Z toho, co jsme popsali výše je jasné, že nepravidelný menstruační cyklus je obvykle způsoben zejména aktivitami, které narušují hormonální systém ženy. Celý menstruační cyklus probíhá pod dohledem pohlavních hormonů a proto je jejich správné fungování pro pravidelný menstruační cyklus nezbytné.

Jaké jiné problémy může mít žena během menstruace?

Kromě nepravidelnosti menstruace trápí ženy po celém světě i jiné problémy. K těm nejčastějším patří bolest a nadměrné krvácení. Bolest při menstruaci je poměrně běžná a pro mnoho žen i snesitelná. Problém nastává tehdy, když bolest ženu opravdu omezuje. Jsou ženy, které se pro bolest během menstruace nedokážou ani postavit z postele. Netrápí je jen bolest v podbřišku, ale i bolest prsů, bolest zad, případně bolest svalů. Intenzita krvácení je do značné míry individuální. Každá žena krvácí různé silně. Existuje však hranice, kdy už krvácení není ani hygienické, ani zdravé. Nadměrné krvácení působí na ženu negativně nejen psychicky, jelikož se musí stále sledovat, ale může být i příčinou anémie.

Jak bojovat s nepravidelnou menstruací přírodními přípravky?

Bílá vrba (Salix alba) – potlačuje záněty v pánevní dutině.
Pupalkový olej – reguluje hormonální hladinu a navrací jí rovnováhu.
Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) – zklidňuje nervový systém, čímž snižuje vliv stresu na hormonální systém ženy.
Spirulina – mořské řasy, které přirozeně napomáhají zvýšit obranyschopnost organismu a chrání tak i proti onemocněním hormonálního systému.

 

Rubriky Přírodní léčba nemocí | Komentáře nejsou povoleny.