Kožní problémy se obecně řadí k těm, které lidi trápí nejvíce. Kůži každý vidí a nedokonalosti pleti si hned všimneme. Častokrát jsou i malé nedostatky na pleti pro člověka větším problémem jako závažné vnitřní onemocnění. Jednou z nejčastějších poruch pokožky je akné.
Jak akné vzniká?
Akné je onemocnění kůže, které se rozvíjí tehdy, když se vlasový folikul na kůži ucpe buď olejem nebo odumřelými zbytky kůže. Takto ucpaný folikul má navíc tendenci infikovat se a zapálit, čímž vznikne typický obraz akné. Mastná pleť, odumřelá kůže a infekce tedy hrají při vzniku akné klíčovou roli.
Má akné i myšlenkovou příčinu?
Akné obecně neprospívá psychice člověka, který jím trpí. Snižuje zejména sebevědomí. Dnes se však ví, že nízké sebevědomí může být stejně příčinou vzniku akné, nejen jeho následkům. I jiné emocionální vypětí, ať už v práci, škole nebo doma, může stát za projevem akné, případně za jeho zhoršením. Negativní myšlenky tedy mohou spustit rozvoj akné. Pokud si člověk uvědomí, že emoční zátěž je opravdu jen zátěží, která se negativně projevuje i na těle, v tomto případě na kůži, může rozvoji akné předejít.
Jak akné vypadá?
Pokud se vlasový folikul ucpe, před tím než se zapálí, vypadá jako černá tečka na kůži. Odtud je k akné už jen malý kousek. Každý z nás už viděl akné. Obecně jde o infekci kůže, kterou běžně nazýváme vyrážka. Je to červené vyvýšení na kůži, které může být naplněno malým množstvím hnisu, který vypadá jako bílá tečka uprostřed červené vyrážky.
Koho se akné týká a kde na těle se nejčastěji vyskytuje?
Akné je obyčejně onemocnění mladých lidí. Nejčastěji se začíná projevovat v pubertě, i když se může samozřejmě zjevit i dříve. S hormonálními změnami, které s pubertou souvisí se však výskyt akné nepochybně zvyšuje. S dospíváním se jeho výskyt opět snižuje. To však také nemusí být pravidlem. Mnoho lidí dnes bojuje s akné i během dospělosti. Takový lidé obyčejně patří k těm, kteří mají problém se akné opravdu zbavit. Akné nejčastěji trápí lidi na tváři. Rovněž se však tvoří i na zádech, na hrudi a na krku. Výskyt akné na těchto místech je pravděpodobně stejně častý, avšak na tváři ho nejvíce vidět.
Co zhoršuje akné a co ve skutečnosti ne?
Už jsme zmiňovali, že hormonální změny hrají v rozvoji akné roli a to zejména během puberty. Nerovnováha hormonů, zejména pohlavních, může vést ke zhoršení akné. Proto se akné kromě puberty vyskytuje u žen často i během těhotenství nebo v případě užívání hormonální antikoncepce. I jiné léky, které obsahují hormony, zejména kortikoidy nebo lithium stojí za zvýšeným výskytem akné. V minulosti se tradoval názor, že jídla jako čokoláda jsou taktéž příčinou akné. Toto tvrzení se dnes již nepovažuje za pravdivé. Stejně se dnes ví, že špinavá kůže také není důvodem rozvoje akné. Naopak časté mytí, zda drhnutí agresivními mýdly může akné paradoxně zhoršit.
Jak proti akné přírodní cestou?
Křemík, jód a zinek – udržují pokožku pružnou a zdravou (Beuty formula)
Komplex vitamínů B – stejně přispívají ke zdravému vzhledu pokožky.
Lactobacillus acidophilus – pomocí harmonizace střevních funkcí detoxikuje tělo zevnitř, což se projeví i zdravou pokožkou.
Pupalkový olej – reguluje hormonální osu ženy a navrací jí rovnováhu, čímž zabraňuje rozvoji akné.
Avokádový a jojobový olej – v podobě čistících přípravků jemně odstraňují z pokožky nečistoty.