Tipy na přírodní čištění domácnosti

Zajímá vás, jaké běžné suroviny se dají použít jako čisticí prostředky? Samozřejmě jsou netoxické a dokonce je můžete bez obav i konzumovat. Další plus je, že jsou levné! Jedná se o „obyčejný” ocet, citrony a jedlou sodu!

Ocet jako ekologicky  čisticí prostředek

Ocet je levným a ekologickým čisticím prostředkem, který se dá použít k čištění takřka všeho (kromě mramoru). Ocet používejte v poměru 4:1 (voda:ocet). Pokud máte strach ze zápachu, který se po úklidové akci bude linout vaším domovem, nebojte se, protože jakmile ocet uschne, zápach zmizí.

S octem můžete vyčistit  vany, záchod, mastné skvrny na sporáku, pult nebo dřez (účinnost ještě zvýšíte smícháním se sodou).

Pakliže chcete vyčistit záchodovou mísu, nalijte přímo do ní nezředěný ocet. S použitím octu navíc nemusíte mít špatné svědomí, že znečistíte vody!

Ocet se také osvědčil jako čistič oken – zředěný ocet nalijte do rozprašovače a používejte jako klasický prostředek.

Citrony jako ekologicky čisticí prostředek

Citrony mohou být při čištění domácnosti rovněž dobrým pomocníkem – navíc neobsahují žádné toxiny a svěže voní.

Obtěžuje vás zápach linoucí se z popelnice? Nasypte do ní citronovou kůru a máte po starostech!

Citrony také mohou při praní bílého prádla nahradit chlór. Jakmile budete prát bílé prádlo, k sodě ještě přidejte asi 1 dcl citronové šťávy (citrony bělí).

Za pomocí citronů si lze umíchat i leštidlo na dřevěný nábytek. Směs připravíte smícháním ½ hrnku olivového oleje a ¼ hrnku citronové šťávy.

Jedlá soda jako ekologicky čisticí prostředek

Jedlá soda dokáže vyčistit vany, nerezové dřezy, používá se k praní prádla a k odstranění nežádoucího zápachu. Jedlá soda může být skutečně alternativou k běžnému pracímu prášku – na jednu dávku prádla do automatické pračky přijde asi ¾ hrnku sody. Po použití sody jako pracího prášku se nemusíte obávat žádného nepříjemného pachu.

Sodu lze dále použít na vyčištění koberce – nasypte sodu na koberec, nechte několik hodin působit a nakonec vysajte.

Nepříjemný zápach z odpadkového koše odstraníte tak, že do něj nasypete jedlou sodu.

Jedlá soda se osvědčila i jako čisticí prášek na vany, nebo jako prostředek k bělení zubů (bělit zuby tímto způsobem se však doporučuje jen jednou do měsíce).

Pokud si nechcete hrát na alchymisty a míchat doma nejrůznější čisticí prostředky, můžete vsadit na zaručeně účinné ekologické čisticí prostředky!

Rubriky Pro zdraví a harmonii | Komentáře nejsou povoleny.