Vliv vody na zdraví orgánů a tělesných systémů

Voda našim orgánům a tělním systémům umožňuje, aby prováděly svou nezbytnou práci. Na vodě závisí fungování jednoho z nejdůležitějších systémů, a to oběhového systému. Voda zprostředkovává výměnu živin a odpadu, během pohybu slouží jako mazivo pro všechny pohybující se části a reguluje tělesné teplo. Všechny chemické reakce, jež se v těle odehrávají, závisí na vodě.

  • V oběhovém systému jsou červené krvinky z 60 % tvořeny vodou. Tyto červené krvinky přinášejí kyslík a živiny do buněk a odnášejí z nich odpadní látky. Srdce, jež se ze 70 % skládá z vody, je zodpovědné za přepumpování necelých 5 litrů krve v těle denně.
  • V imunitním systému jsou bílé krvinky, které bojují s infekcí v těle, tvořeny 10 % vody. Bílé krvinky musí být hydratovány, aby se mohly pohybovat volně a přemohly onemocnění.
  • V zažívacím systému jsou sliny z 99 % tvořeny vodou. Enzymy ve slinách rozloží sacharidy v ústech dříve, než vstoupí do našeho zažívacího systému. Správné trávení nás udržuje zdravé a také nás zbavuje hladu a touhy po jídle. Naše žaludeční šťávy jsou rovněž z 99 % tvořeny vodou. Tyto šťávy, které se nacházejí v žaludku , obsahují enzymy, jež rozloží většinu snězeného jídla – včetně bílkovin; pokud tyto šťávy nepracují správně, mohou nadbytečné bílkoviny v našem systému zahnívat.
  • Šťávy slinivky břišní jsou také z 99 % tvořeny vodou. Slinivka břišní vylučuje enzymy, jež tráví potravu a také produkuje inzulin (proto je velmi důležité, aby člověk s cukrovkou měl dostatečný příjem vody). Také žluč v játrech, která pomáhá rozložit tuk, obsahuje 99 % vody. Játra – největší tělesný orgán – jsou složena převážně z vody; vykonávají 500 rozdílných úkolů a jedná se o důležitý čistící tělesný orgán, protože bez nich bychom během 8-24 hodin zemřeli.
  • Ve vylučovacím systému jsou ledviny z 80 % tvořeny vodou; ledviny jsou naším dalším důležitým čistícím orgánem. Každých 5 minut prochází ledvinami všechny naše krev a je zde čištěna.
  • Mozek – část našeho nervového systému – obsahuje 85 % vody. Pití vody vede k dobré paměti, zlepšuje úsudek a celkově posiluje činnost mozku. Naopak bolesti hlavy, únava a výpadky paměti mohou být způsobeny dehydratací mozku. Navíc jsou naše nervy ze 78 % složeny z vody a působí v těle jako elektroničtí poslové (voda má na ně uklidňující vliv). Pitím vody se může zklidnit rozmrzelost, zlost, hyperaktivita a také se tímto způsobem může zmírnit mnoho příznaků lehké mozkové dysfunkce.
  • V našem dýchacím ústrojí jsou plíce tvořeny 75 % vody. Plíce nejen zásobují tělo kyslíkem, ale jsou i důležitým vylučovacím orgánem (během vydechování plíce pomáhají tělu zbavit se 1/3 odpadu).

Příště se zaměříme na inspiraci, jaké nápoje jsou vhodné, kdy a proč :-)

Zdroj: Jídlo jako pokrm duše

Zpracovala Petra Šarmová

www.PrirodniCestou.cz

 

Rubriky Přírodní léčba nemocí, Pro zdraví a harmonii, Voda - základ života | Napsat komentář

Napsat komentář