Vonné oleje a jejich léčivé účinky

 

Při aromaterapii se využívají vzájemně promíchané éterické a rostlinné oleje. Aromaterapeuté pochopitelně nevybírají oleje podle vůně, ale podle obsahu účinných složek. Éterické oleje dovedou ovlivňovat tělesné funkce organizmu a působí na psychiku a emoce. Mnohé z esenciálních olejů působí antivirově, antibakteriálně, antimykoticky a protiparaziticky. Stačí si vhodně vybrat a uleví se vám v řadě zdravotních a psychických potíží, posílíte obranyschopnost a preventivně se ochráníte před některými chorobami.

Esenciální oleje se řadí mezi prostředky jemné terapie, mají však ohromnou schopnost a sílu zasahovat hluboko do psychiky. Rostlinná říše nám nadělila hotové poklady. Zkuste některý z nejvíce používaných esenciálních olejů.

Anýz

Inhalujte při astma a bronchitidě, masáže se uplatní při nachlazení, viróze, rýmě a žaludečních problémech. Při používání dodržujte nízké koncentrace.

Bazalka

Inhalujte při nespavosti, bolesti hlavy, migréně, bronchitidě, astma, na uklidnění a koncentraci. Masáže se uplatní při stresu, úzkosti, nachlazení, viróze, rýmě, menstruaci, celulitidě, akné a problematické pleti. Podporuje pocení a odpuzuje hmyz. Bazalkou můžete potírat místa po bodnutí hmyzem. Koupele pomohou při žaludečních problémech. Nepoužívejte v těhotenství!

Benzoe

Sladká a teplá vůně benzoe usnadňuje vykašlávání, pomůže při astmatu, bronchitidě a chřipce. Jde o sedativum pro naši duši, očistí myšlenky a hodí se k meditaci.

Bergamot

Inhalace se hodí při bakteriálních angínách, dezinfekci, a když potřebujete vyčistit vzduch. Koupel si dopřejte při zánětu močového měchýře. S bergamotem potírejte opary a afty. Dále působí antisepticky, podporuje trávení, posiluje nervy a zlepšuje dýchání.

Borovice

Pomocí inhalace dezinfikuje a čistí vzduch, pomůže při bronchitidě a astma. Využijete ji při nachlazení, svalové únavě, artritidě, akné, problematické pleti, křečích.

Cedrové dřevo

Inhalujte při nespavosti, na uklidnění, astma, rýmu, bronchitidu a virózu. Posiluje dýchání a sladí psychiku. Vhodný je i jako repelent. Nepoužívejte v těhotenství!

Citron

Inhalujte při bolestech hlavy a migréně. Čistí vzduch, dezinfikuje, dobře poslouží při bakteriálních angínách a duševní námaze. Koupel si dopřejte při nachlazení, viróze a když potřebujete snížit tlak. Masáže využijte na žaludeční problémy, celulitidu, problematickou pleť, akné, mastnou a zralou pleť.

Citronela

Inhalujte při stresu, nachlazení, úzkosti, při viróze a rýmě, na koncentraci. Osvěžuje a má i repelentní účinky. Masáže pomohou na problematickou a zralou pleť.

Cypřiš

Hodí se na revma a hemeroidy a vyrovná nervové napětí. Působí močopudně a antisepticky. Nedoporučuje se pro epileptiky a při vysokém krevním tlaku.

Černý pepř

Prohřeje při svalových bolestech, sníží teplotu, napomůže trávení a zmírní bolesti břicha. Může dojít k podráždění pokožky, proto je nutný test snášenlivosti.

Douglaska

Účinné antidepresivum, uvolní, stabilizuje psychiku, prohlubuje dech, prohřívá a prokrvuje. Využijete ji při bronchitidě a nachlazení – rozpouští hleny.

Eukalyptus

Inhalujte při nespavosti, bolesti hlavy, migréně, pro posílení srdeční činnosti a na uklidnění. Čistí vzduch a dezinfikuje. Nejlépe pomůže při všech dýchacích problémech a při hojení ran. Masáže se doporučují na nachlazení, astma, revma, artritidu, problematickou pleť, akné a bronchitidu.

Eukalyptus citriodora

Inhalujte při astma, bakteriální angíně a bronchitidě. Tento druh eukalyptu dezinfikuje a účinně působí proti rýmě a dýchacím obtížím.

Geránium

Využijete ho na opary a afty. Pomůže při hojení ran a zmírní bolesti nervového původu.

Grep

Inhalujte při stresu a úzkosti. Masáže pomohou zralé pleti, dále na bolest hlavy, migrénu a celulitidu. Má antidepresivní a osvěžující účinky. Dezinfikuje vzduch a hodí se i do koupelí.

Heřmánek modrý

Nejvšestrannější esenciální olej s protizánětlivými účinky. Hodí se na revmatismus, zlepšení trávení, při plynatosti a průjmech. Sníží horečku, uklidní a ztlumí bolesti (i svalové), tvorbou červených krvinek zvyšuje obranyschopnost organismu.

Ho – Sho

Má antidepresivní účinky, osvěžuje a mírní nervové vyčerpání. Využijete ho při dýchacích potížch a na revma. Dobře prokrvuje a povzbuzuje srdeční činnost. Inhalujte při nachlazení, viróze, rýmě a na koncentraci.

Hřebíček

Inhalujte při stresu a úzkosti. Potírejte jím opary a afty. Masáže pomohou při svalovém napětí, bolestech, křečích, revma, artritidě a problematické pleti. Odpuzuje hmyz a pomáhá při celkové slabosti. Nehodí se pro epileptiky. Dávkujte v malých koncentracích, jinak může dojít k podráždění kůže.

Jalovec

Výborně čistí krev, podporuje pocení, účinkuje na svalové a revmatické bolesti, má antiseptické vlastnosti a pomáhá při chorobách močových cest.

Jasmín

Hodí se na všechny typy pleti. Zmírňuje bolest při menstruaci, podporuje porodní stahy a srdeční činnost. Navozuje optimismus a euforii. Pomáhá při onemocnění horních cest dýchacích. Využijete ho jako antidepresivum a afrodiziakum.

Jedle

Inhalujte při bronchitidě a astma. Masáže pomohou na revmatismus, při nedostatečném prokrvení končetin a artritidu, koupele na nachlazení a virózu. Je antiseptická, čistí vzduch a dezinfikuje. Možno ji použít do osvěžovače vzduchu.

Jedlové šišky

Povzbuzují krevní oběh, osvěžují a dezinfikují. Doporučují se při angínách, tracheobronchitidách a při revmatismu.

Kadidlovník (Olibanum)

Je antiseptický, hojí rány a čistí vzduch. Pomáhá při trávení a nemocech horních cest dýchacích, posiluje imunitu.

Kafrovník

Inhalujte na uklidnění a při nespavosti. Masáže pomohou problematické pleti, při nachlazení, viróze, bolestech, křečích, revmatismu a artritidě. Posiluje srdeční činnost a stimuluje trávicí systém. Jako sedativum ho využijete při šoku a napětí. Nehodí se užívat při vysokém krevním tlaku, v těhotenství a vyhnout by se mu měli epileptici.

Kajeput

Je antiseptický a hřejivý, dezinfikuje dýchací cesty a zmírňuje revmatické bolesti při masážích. Využívá se do saunových směsí.

Kananga

Uklidňuje a posiluje při vyčerpání a únavě. Snižuje krevní tlak a tlumí bolesti hlavy. Kanangu využijete i jako afrodiziakum.

Kardamom

Antiseptikum vhodné při vyčerpání a bolestech hlavy. Pomáhá při nechutenství, podporuje trávení a žaludeční činnost.

Klementinka

Inhalujte při stresu a úzkosti. Masáže pomohou při revmatismu, artritidě, bolestech, křečích a svalovém napětí. Koupele si dopřejte na koncentraci, osvěžení, nespavost, při bolestech hlavy a migrénách. Je velmi oblíbená u dětí, hlavně pro svou pěknou svěží vůní, podobnou mandarince.

Kosodřevina

Inhalujte při stresu, úzkosti, bronchitidě a astma. Čistí vzduch, dezinfikuje, posiluje a prokrvuje. Masáže si dopřávejte hlavně při nachlazení a při svalovém napětí.

Lavandin

Inhalujte při stresu, úzkosti, bolestech hlavy a migrénách. Dezinfikuje, regeneruje a uvolňuje psychické napětí. Masáže pomohou při svalovém napětí a křečích, koupele na nachlazení a virózy. Lavandin využijete proti molům a potírat jím můžete ranky po bodnutí hmyzem.

Lemongrass

Inhalujte na stres, úzkost a koncentraci. Masáže pomohou na bolesti, křeče a svalové napětí. Osvěžuje a dezinfikuje. Příznivě účinkuje na léčbu výronů, pohmožděnin a otoků. Lemongrass využijete v zakouřeném prostředí a při jízdě autem.

Lemon tea tree

Silné přírodní antiseptikum s obdobnými účinky jako tea tree. Ulevuje při rýmě, nachlazení a při štípnutí hmyzem. Využívá se na akné, ekzémy, opary, krvácení dásní, k ošetření ran, popálenin a při paradentóze.

Levandule

Jedna z nejpoužívanějších silicí čistí vzduch, dezinfikuje, uklidňuje a má hojivé účinky. Potíráním si pomůžete od aftů, oparů a ulevíte po bodnutí hmyzem. Koupele si dopřávejte na stres, úzkost, nespavost, bolest hlavy, koliku a záněty. Masáže pomohou na nachlazení, virózu, rýmu, bronchitidu, astma, menstruaci, problematickou plěť. Sníží krevní tlak a účinná je i proti molům. Na kůži ji můžete používat i neředěnou.

Limeta

Inhalujte ji na koncentraci. Čistí vzduch, dezinfikuje a osvěžuje. Povzbudí při únavě. Má významné antivirální a antiseptické účinky.

Litsea Cubeba

Inhalujte při stresu a úzkosti. Jde o afrodiziakum a může zvyšovat fotosenzibilitu. Čistí vzduch, dezinfikuje a osvěžuje. Využívat ji lze i jako prevenci před nákazou infekčními nemocemi. Hodí se do masážních přípravků na unavené nohy.

Majoránka

Pomůže při nachlazení, astmatu a dýchacích potížích. Snižuje krevní tlak, podporuje trávení, klidní nervy a bolesti hlavy. Nepoužívejte v těhotenství.

Mandarinka

Inhalujte při stresu a úzkosti. Koupele si dopřávejte na nespavost, bolesti hlavy, na koncentraci a uklidnění. Osvěžuje, při masážích uvolňuje svalové napětí a křeče. Hodí se do koupelového a masážního oleje.

Máta kadeřavá

Inhalujte při nachlazení, viróze, bolestech hlavy, stresu a úzkosti. Masáže pomohou na koncentraci a žaludeční problémy. Osvěžuje a uvolňuje hleny. Nedoporučuje se při homeopatické léčbě.

Máta bergamotová

Čistí a osvěžuje vzduch. Posiluje dýchání a hodí se při nachlazení.

Máta peprná

Inhalujte při bronchitidě a astma. Koupele pomohou na bolest hlavy a koliku. Masáže si dopřejte při nachlazení, stresu, úzkosti, viróze. Působí na žaludeční problémy, koncentraci a problematickou pleť. Zmírňuje nevolnost a při únavě povzbuzuje činnost mozku. Hodí se do koupelí a na masáže. Nedoporučuje se při homeopatické léčbě.

Mateřídouška

Hodí se do koupelí proti revmatu a na hojení hnisavých ran. Mírní únavu, bolesti hlavy a deprese. Prokrvuje a podporuje imunitu. Nedoporučuje se při vysokém tlaku. Používejte ji v nízkých koncentracích.

Meduňka

Inhalujte ji na stres, úzkost, bolest hlavy, migrénu, uklidnění a nespavost. Snižuje krevní tlak, hojí rány a záněty, pomáhá při zažívacích potížích a povzbuzuje činnost srdce. Masáže dále pomohou při menstruačních bolestech, na problematickou pleť a žaludek. Meduňkou potírejte opary a afty a místa po bodnutí hmyzem.

Modřín

Rozpouští hleny a uvolňuje nervozitu. Používejte proti revmatismu, svalové bolesti, bronchitidě a dráždivému kašli.

Muškátový oříšek

Antidepresivum podporující koncentraci. Je nutné dodržovat nízkou koncentraci do masážního oleje. Nehodí se pro těhotné ženy, epileptiky, malé děti a při vysokém krevním tlaku.

Myrha

Používejte proti únavě, na podporu trávení a k usnadnění vykašlávání. Pomáhá na hemeroidy, afty, při paradentóze a hojení ran.

Myrta

Uklidňuje a pomáhá při nachlazení a ucpaných dutinách. Působí hojivě, lze ji přidávat do koupelí při hemeroidech.

Neroli

Pozitivně ovlivňuje psychiku, uklidňuje a pomáhá koncentraci. Neroli využijete při průjmu, plynatosti, na nespavost, k posílení srdeční činnosti a k povzbuzení trávení.

Pačuli

Čistí vzduch, dezinfikuje a osvěžuje. Koupele si dopřávejte při stresu a úzkosti. Pačuli využijete jako afrodiziakum, k meditacím i jako repelent a proti molům. Masáže pomohou při celulitidě, na mastnou, suchou i zralou pleť. Hojí rány a záněty a brání tvorbě jizev.

Palmorůžová

Působí jako afrodiziakum. Účinné proti bolestivé menstruaci, při napětí, nervozitě, nespavosti a bolestech hlavy.

Petitgrain

Hodí se do masážních olejů. Osvěžuje, uklidňuje a povzbuzuje srdeční činnost. Pomáhá na nespavost a nervozitu.

Pomeranč

Osvěžující antidepresivum, vhodné při horečce, nechutenství a na uvolnění. Hodí se do koupelových a masážních olejů. Může zvyšovat fotosenzibilitu.

Pomeranč červený

Může zvyšovat fotosenzibilitu. Hodí se do koupelí a na masáže. Navozuje dobrou náladu, silně osvěžuje a harmonizuje psychiku.

Rosalina

Uleví při rýmě a nachlazení. Jde o vzácný druh australského čajovníku s příjemnou vůní růží, působí podobně jako tea tree. Má výrazné dezinfekční, antibakteriální, antiseptické a antimykotické účinky.

Rozmarýna

Zažene úzkost a únavu. Využijete ji při nachlazení, chřipce, revmatismu, na podporu koncentrace a na masáže při bolestech svalů. Nedoporučuje se pro epileptiky, těhotné ženy a osoby s vysokým krevním tlakem.

Růže

Hodí se do masážních olejů a má antidepresivní a afrodiziacké účinky. Pomáhá proti nespavosti a bolestem hlavy. Snižuje teplotu, podporuje krevní oběh a posiluje žaludek.

Růžové dřevo

Antidepresivum navozující pohodu a uvolnění. Uklidňuje a působí proti bolestem hlavy. Hodí se do koupelí a k regeneraci pokožky.

Santalové dřevo

Má antidepresivní a antiseptické účinky. Uplatní se při chronických zánětech močového a pohlavního ústrojí, na zmírnění nachlazení a kašle a k regeneraci pokožky. Nedoporučuje se používat v těhotenství a při akutních ledvinových potížích.

Skořice

Má antidepresivní, čistící, antiseptické a afrodiziatické účinky. Stimuluje, povzbuzuje, pomáhá při nachlazení, nadýmání a silně prokrvuje pokožku. Je nutné provést test snášenlivosti.

Smrk

Účinně působí při nachlazení. Podporuje pocení, uklidňuje a stimuluje činnost kůry mozkové. Hodí se do masážních olejů při revmatismu a velké únavě.

Šalvěj

Má antibakteriální účinky a hodí se na koupele nohou. Pomáhá při menstruačních bolestech, mírně snižuje tlak, podporuje trávení a sedativně působí na nervový systém.

Šalvěj muškátová

Pomáhá při chorobách dýchacích cest a snižuje krevní tlak. Má antidepresivní a antiseptické účinky, uvolňuje napětí, mírní kašel a reguluje pocení.

Tangarinka

Hodí se do dětského pokoje, do koupelí a na masáže. Pomáhá při migrénách a uvolňuje napětí. Navozuje přátelskou atmosféru.

Tea tree

Nejpoužívanější přírodní antiseptikum. Používá se na popáleniny, k ošetření ran, na akné, ekzémy, záněty, krvácení dásní, poranění v ústní dutině a při paradentóze. Využijete ho na štípnutí hmyzem a opary.

Tymián červený

Má antiseptické účinky, pomáhá při trávení, rýmě a nemocích horních cest dýchacích. Hodí se ke zvýšení obranyschopnosti organismu, inhalacím při zánětu dutin a do masážního oleje při revmatismu a svalové bolesti. Je nutné dodržovat nízké koncentrace.

Vavřín

Antidepresivum, čistí a dezinfikuje vzduch. Harmonizuje psychiku a mírní kašel. Je nutné dodržovat nízké koncentrace.

Ylang-Ylang

Antidepresivum a afrodiziakum. Mírní nervové napětí, nespavost a snižuje krevní tlak. Nesmí se inhalovat dlouho, způsobuje bolesti hlavy.

Zázvor

Hodí se na masáže při revmatismu a bolestech svalů, zabraňuje tvorbě jizev. Pomáhá při nachlazení, trávicích problémech a při bolestech hlavy. Uvolňuje napětí.

Rubriky Pro zdraví a harmonii | Komentáře nejsou povoleny.