Využití esenciálních olejů na zahradě

Silné a zdravé rostliny jsou odolné vůči chorobám. Éterické oleje podporují růst rostlin podle stejného principu, který působí u biochemických a elekromagnetických aspektů střídání rostlin. Podle všeho neovlivňují pouze zvýšený výnos, ale také vůni či chuť květů, plodů i zeleniny. Například chutná kombinace bazalky a rajčat v různých jídle a salátech je dobře známá a totéž platí i na zahradě: pěstování bazalky vedle rajčat nebo přidáním bazalkového oleje do vody na zálivku zvýrazní chuť rajských jablíček.

Éterické (esenciální) oleje mají v zahradě různé využití. Prokázané antibakteriální a antivirové vlastnosti určitých éterických olejů svědčí o tom, že k jejich funkcím v rostlině, z níž byly extrahovány, patřilo přímé ochranné působení proti bakteriím a virům. Oleje také rychle a účinně řeší problémy s napadáním houbami a plísněmi.

Postřiky éterických olejů odpuzují hmyz, odstraňují houby a plísně (padlí) a podporují zdravý růst. Do 4 litrů zálivkové vody přidejte 4 až 8 kapek esenciálního oleje a směsí postřikujte květiny, ovoce a zeleninu.

Závěsné pásky jsou účinné při ošetření stromů – kapku neředěného éterického oleje naneste na proužek látky a zavěste je na tyčku nebo na větev.

Vatu s esenciálním olejem můžete použít k odpuzení hmyzu či hrabavých zvířat, například krtků. Na vatovou kuličku či tampon nakapejte 3 kapky éterického oleje a zastrčte do chodbičky či hnízda.

Zahrádku můžete označit zakopanými kelímky v zemi tak, aby jejich horní okraj byl na její úrovni. Dovnitř nakapejte 4 kapky éterického oleje a podle potřeby opakujte. Psi a kočky nemají rádi silné vůně, protože přehlušují pachy a svádí je ze stopy, a nebudou na takto označené území chodit močit. Použijte silné aromatické éterické oleje z máty peprné, máty kadeřavé, tymiánu či eukalyptu. Nezapomeňte však, že psi mají rádi levanduli a že kočkám voní pomerančový éterický olej, přestože se traduje, že pomeranče nemají v oblibě. Tyto oleje tedy pro tento účel nepoužívejte.

Provázek namočený v roztoku vody a esenciálního oleje natáhněte mezi řádky zeleniny. Poslouží například k odpuzení běláska zelného.

O vhodných éterické oleje proti konkrétnímu hmyzu se dozvíte v článku Éterické oleje – přírodní ochrana proti hmyzu.

Éterické oleje se dají na zahradě využívat k odpuzení konkrétních druhů hmyzu, můžete jimi ale také přilákat na zahradu hmyz, nezbytný pro opylování rostlin, například včely nebo motýly. Včely mají obzvlášť rády koriandr.

Kromě působení proti škůdcům a příznivého účinku na rostliny mohou esenciální oleje značně zpříjemnit pobyt na zahradě za horkých letních nocí. Komáři a jiný létající hmyz nemá rád vůni lemongrasového, citronelového či levandulového oleje. Lze jej použít několika různými způsoby. Do misky s vodou přidejte 3 kapky éterického oleje a do směsi namočte stužky či fáborky a rozvěste je do větví stromů. Do jezírka můžete nakapat pár kapek neředěného esenciálního oleje na nějaký plovoucí předmět a nechat jej plavat na hladině.

Zdroj: Voňavá lékárna, Valerie Ann Worwood

www.PrirodniCestou.cz

 

Rubriky Přírodní zahrady | Napsat komentář

Napsat komentář