Výživa – krevní skupina A

Pro citlivé lidi s krevní skupinou A je vhodné neupravovat příliš často stravu tepelně. Lidé s touto krevní skupinou mají predispozice k srdečním chorobám, rakovině, diabetu a jsou také náchylnější k infekčním onemocněním.

 

V mnoha ohledech je krevní skupina A přesným opakem skupiny O, zejména co se týče metabolismu. Zatímco živočišné potraviny u krevní skupiny O urychlují metabolický obrat a zvyšují jeho účinnost, u skupiny A mají zcela opačný účinek. Krevní skupina O spaluje maso jako palivo, krevní skupina A jej skladuje ve formě tuku. Příčinou je rozdíl v žaludeční kyselosti – krevní skupina O má vysokou a krevní skupina A nízkou. Hůře tedy tráví maso a mléčné výrobky – naopak výborně potraviny ze sóji, zeleninu a např. ananas.

 

Maso a drůbež
Lidé s krevní skupinou A by měli ze svého jídelníčku zcela vyřadit maso. Pokud toho nejste schopni, začněte s nahrazováním masa rybami, a ostatní maso vybírejte pouze libové – nejvhodnější je drůbež.

 

Mořské produkty
Lidé s krevní skupinou A mohou jíst mořské produkty v mírném množství tři až čtyřikrát týdně, vyhnout by se měli bílým rybám. Pokud se ve vaší rodině vyskytla rakovina prsu, zařaďte do jídelníčku měkkýše. Jedlý hlemýžď obsahuje účinný lektin, který pomáhá tělu zbavit se nemocných buněk.

 

Vejce a mléčné výrobky
Krevní skupina A dobře snáší malé množství kysaných mléčných výrobků, ale měla by se vyhýbat všem potravinám vyrobeným z plnotučného mléka a také omezit vejce. Vhodné jsou jogurty, kefír a netučné zakysané výrobky, samozřejmě sójové mléko a sýry či tofu.

 

Tuky a oleje
Krevní skupina A je obzvláště citlivá na příjem tuků. Polévková lžíce olivového oleje denně na saláty nebo zeleninu vařenou v páře však zlepší trávení a vylučování.

 

Ořechy a semínka
Ořechy a semínka, například slunečnicová a dýňová, mandle a vlašské ořechy, mohou pro krevní skupinu A představovat vhodný zdroj živin. Nejvhodnější je podzemnice olejná (arašídy). Jezte je často, protože obsahují lektin, který brání rozvoji rakoviny.

 

Luštěniny
Krevní skupině A obecně prospívají bílkoviny rostlinného původu z luštěnin.

 

Chléb a pečivo
Chléb a pečivo, podobně jako obiloviny obecně, jsou vcelku příznivé potraviny, pokud netrpíte zvýšenou tvorbou hlenu.

 

Obilí a těstoviny
Krevní skupina A má široké spektrum možností ve výběru obilných zrn a těstovin. Kromě instantních a konzervovaných produktů může bez obav konzumovat všechny.

 

Zelenina a houby
Zelenina je pro krevní skupinu A životně důležitá, jezte ji co nejvíce a to v přirozeném stavu nebo vařenou v páře. Velmi prospěšná je brokolice, mrkev, kapusta, dýně, špenát a česnek.

 

Ovoce
Lidé s krevní skupinou A by měli jíst ovoce třikrát denně. Většina druhů je přijatelných, ale měli byste dávat přednost zásaditějším druhům, jako jsou bobuloviny a blumy.

 

Šťávy a tekutiny
Vyhnout byste se měli šťávám s vysokým obsahem cukru, které jsou silně kyselinotvorné.

 

Koření
Lidé s krevní skupinou A by měli používat koření více než jiná ochucovadla. Správná kombinace koření může účinně posilovat imunitní systém. Například koření na bázi sóji, jako je tamarid, miso a sójová omáčka, jsou pro tuto krevní skupinu prospěšná. Výborná je také melasa a řasy. Vyhnout byste se měli octu.

 

Chuťové přísady
Jedinou chuťovou přísadou, která je pro krevní skupinu A prospěšná, je hořčice, protože má schopnost posilovat imunitní systém. Můžete jíst malé množství džemu, nízkotučných salátových dresinků, příležitostně i nakládanou zeleninu. Z jídelníčku vyřaďte kečup, protože krevní skupina A nedokáže strávit ocet.

 

Bylinné čaje
Reakce krevní skupiny A na jednotlivé druhy bylinných čajů je přesným opakem reakcí skupiny O. Zatímco O potřebuje zklidňovat, krevní skupina A potřebuje vyburcovat imunitní systém. Na jeho posílení je vhodná aloe, vojtěška, lopuch a echinacea. Hloh tonizuje kardiovaskulární systém, zelený čaj má důležité antioxidační účinky na trávicí trakt, sekreci žaludeční kyseliny zvyšují zázvor a americký jilm, proti stresu je heřmánek a kořen kozlíku lékařského.

 

Různé nápoje
Pro krevní skupinu A je vhodná sklenice červeného vína denně ke snížení rizika onemocnění srdce. Doporučuje se také káva, je však dobré střídat ji se zeleným čajem.

 

Na všechny potraviny se můžete podívat v přehledu Potravin podle krevních skupin.

 

Pokud nejste schopni dodržovat stravu podle své krevní skupiny a chcete předejít zdravotním komplikacím, užívejte Vital A, který obsahuje vitamíny a minerály vhodné pro vaší krevní skupinu, ale také výtažky z bylin, zeleniny a koření, které působí protiaglutinačně. 

 

Rubriky Strava podle krevních skupin | Komentáře nejsou povoleny.