Výživa – krevní skupina AB

Většina potravin, které jsou nevhodné buď pro skupinu A nebo pro skupinu B, jsou pravděpodobně špatné také pro skupinu AB – přestože existují výjimky – jako například rajčata, která se naopak doporučují.

 

Potraviny podporující váhový přírůstek jsou červené maso, fazole, semínka, kukuřice, pohanka a pšenice. Potraviny podporující váhový úbytek jsou tofu, mořské produkty, mléčné produkty, zelená zelenina, mořské řasy a ananas.

 

Maso a drůbež
Skupina AB potřebuje určité množství bílkovin z masa, zejména z těch druhů, které shodují se skupinou B – jehněčí, skopové, králík a místo kuřecího krůtí nebo bažantí.

 

Mořské produkty
Krevní skupina AB si může vybírat z velkého množství druhů mořských produktů, které jsou pro ni vynikajícím zdrojem bílkovin. Pokud se ve vaší rodině vyskytla rakovina prsu, zařaďte do jídelníčku měkkýše. Jedlý hlemýžď obsahuje účinný lektin, který pomáhá tělu zbavit se nemocných buněk.

 

Vejce a mléčné výrobky
Mléčné výrobky jsou pro skupinu AB prospěšné, zejména zakysané, obsahující jogurtovou kulturu. Velmi vhodným zdrojem bílkovin jsou také vejce.

 

Tuky a oleje
Nejvhodnější je panenský olivový olej!

 

Ořechy a semínka
Jezte je v malém množství a opatrně. Všechna semínka obsahují totiž lektiny, které u krevní skupiny AB potlačují produkci inzulínu. Na druhou stranu podobně jako u krevní skupiny A, jsou pro vás vhodné arašídy.

 

Luštěniny
Luštěniny jsou pro krevní skupinu AB obecně vhodné. Například čočka je důležitou potravinou s protirakovinnými účinky, přestože skupině B se nedoporučuje.

 

Cereálie
Obecně lze říci, že vám obilná zrna prospívají, dokonce i pšenice, ale je třeba její množství omezit, protože vnitřní jádro pšeničného zrna je pro krevní skupinu AB příliš kyselinotvorné.  Vhodnými cereáliemi jsou ovesná mouka, sójové lupínky, proso, škrob, rýže a sójové granule, nevhodnými pohanka a kukuřice.

 

Chléb a pečivo
Doporučení ohledně konzumace chleba a pečiva u krevní skupiny AB se podobají radám u cereálií a obilných zrn. Vhodný je zejména chléb z naklíčené pšenice, ve kterém byl lepkový lektin zničen při procesu klíčení.

 

Obilí a těstoviny
Krevní skupině AB prospívá spíše strava založená na rýži než na těstovinách. Omezte příjem pohanky a kukuřice ve prospěch žita a ovsa.

 

Zelenina a houby
Zde má krevní skupina AB široký výběr – téměř všechny druhy zeleniny, které jsou vhodné pro krevní skupinu A nebo B, jsou vhodné i pro vás. Doporučuje se vyhýbat se pouze čerstvé kukuřici a všem výrobkům z ní.

 

Ovoce
Upřednostňujte zásaditější druhy, jako je hroznové víno, blumy a bobuloviny. Neprospívá mango – naopak ananas je vynikající. Banány je vhodné nahradit meruňkami.

 

Šťávy a tekutiny
Lidé s krevní skupinou AB by měli začít každý den sklenicí horké vody s čerstvě vymačkanou šťávou z poloviny citronu, aby se z organismu odstranil hlen, který se nahromadil během spánku. Následovat by měla sklenice naředěné grapefruitové šťávy.

 

Koření
Důležité je užívání mořské soli místo obyčejné – prospěšné je také miso, vyrobené ze sójových bobů.

 

Chuťové přísady
Vzhledem k vysoké náchylnosti ke vzniku rakoviny žaludku se vyhněte všem nakládaným pochoutkám (kyselé okurky apod.) a kečupu.

 

Bylinné čaje
Jsou obecně vhodné – mezi nejlepší patří vojtěška, heřmánek, echinacea, hloh, kořen lékořice a zelený čaj.

 

Různé nápoje
Pro krevní skupinu AB je vhodné červené víno kvůli pozitivním účinkům na kardiovaskulární systém. Střídejte kávu a zelený čaj.

 

Na všechny potraviny se můžete podívat v přehledu Potravin podle krevních skupin.

 

Pokud nejste schopni dodržovat stravu podle své krevní skupiny a chcete předejít zdravotním komplikacím, užívejte Vital AB, který obsahuje vitamíny a minerály vhodné pro vaší krevní skupinu, ale také výtažky z bylin, zeleniny a koření, které působí protiaglutinačně. 

 

Rubriky Strava podle krevních skupin | Komentáře nejsou povoleny.