Zácpa – příčiny a přírodní léčba

Zácpa je střevní porucha, která je nejrozšířenějším problémem zažívání. Každý člověk je samozřejmě jiný, s jinými potřebami a jiným metabolismem, proto nelze určitě přesnou hranici, kdy se už jedná o zácpu. Za normální frekvence pravidelného vyprazdňování by se měla pohybovat v rozmezí 3x denně až 3x týdně.

Základ nemoci je nedostatečná peristaltika – pohyb střev. Pomalý nebo nepravidelný pohyb odpadních látek způsobuje hnití potravy ve střevech, které následně otravuje celé naše tělo, je jednou z příčin překyselení organismu, dalších trávicích poruch, ale i psychických potíží, bolesti hlavy, tloustnutí nebo dokonce rakovinou tlustého střeva.

Zácpa u většiny lidí má velmi podobné příčiny. Jsou jimi nevhodna strava a nevhodný životní styl. V některých případech zácpa souvisí s nějakou jinou nemocí, v takovém případě je vždy na místě konzultace s lékařem nebo odborníkem na výživu.

Řešením zácpy však nejsou projímadla, které mohou zácpu naopak i zhoršit, protože otupují nervy ve střevech. Ty pak ztrácení schopnost přirozeně se stahovat a vykonávat tak svoji funkci.

To, o co bychom se při zácpě měli snažit, je zoptimalizování funkce střev, zejména tlustého střeva.

 

Jak se tedy se zácpou vypořádat přírodní cestou?

 

Základem pro zdravé trávení a bezproblémové a pravidelné vyprazdňování je pravidelné cvičení a strava s dostatkem vlákniny a kvalitní pitný režim.

I když to neradi slyšíme a čteme, je to tak – budeme-li se starat o své zdraví, nemoci jako zácpa se nám vyhnou nebo se s nimi díky změně životního stylu můžeme poměrně snadno rozloučit.

 • Dostatečně pijte – ideálně čistou filtrovanou vodu, bylinné čaje nebo jiné zdraví prospěšné tekutiny – např. můžete vyzkoušet můj oblíbený nápoj z tekutého chlorofylu.
 • Nezanedbávejte pohyb – dnešní doba bohužel velmi svádí k „línému” životu, kdy nás kamkoli doveze auto, autobus, výtah… Přidá-li se k tomu sedavé zaměstnání, může se lehce stát, že během dne procvičíme maximálně svaly žvýkací a ty, které zajišťují hbitý pohyb prstů po klávesnici.. Při stagnaci střev byste si měli minimálně (!) vyhradit alespoň chvíli času  na ranní cvičení, vystupovat o pár zastávek dříve a svižně vyběhnout  schody (čím více, tím lépe) :-)
 • Dopřejte si kvalitní symbiotika (probiotika a prebiotika) a zapíjejte lněným semínkem nebo psylliem. Jestli vám dělá problém tyto trochu zvláštní nápoje pít, kupte si přímo Acidophilus s psylliem.
 • Tekutý chlorofyl má výborné harmonizační účinky na činnost střev
 • S očistou střev vám účinně pomohou léčivé rostliny s vlákninou – jako je např. léčivý kaktus nopal Nopalin, vojtěška Green Health nebo komplex zelených rostlin Spirulina Chlorella Plus.
 • Trávicí enzymy – napomáhají s trávení potravy a tím příznivě ovlivňují také její vyprazdňování.

Zácpa u dětí

 

 • probiotka Probio Balance – min. každé ráno nechat vycucat jako bonbonek před snídaní
 • Noni – harmonizuje zažívání a blahodárně působí na psychiku a imunity nejen dětí.

Strava a zácpa

 

Svoji pozornost zaměřte zejména na to, co jíte. Zkuste do svého jídelníčku zařadit více potravin z těchto:

 • otruby
 • celozrnné pečivo
 • hrách, fazole
 • ořechy a sušené plody
 • kořenová a listová zelenina
 • jablka

 

Zácpa a psychické (duchovní) přičiny

 

Nedá mi to nezmínit také psychické příčiny zácpy. Zácpě je nejčastěji přisuzována neschopnost odpustit, od něčeho se odprostit. Souvislost má také z penězi a se sklonem k hmotným statkům.

Při zácpě je dobré se zamyslet nad tím, na čem příliš lpíme. Nechte život volně plynout, nedržte se něčeho křečovitě. V životě nic netrvá věčně a věřte, že platí – život je změna :-).

 

 

Zpět na Přírodní léčba – seznam nemocí

 

Rubriky Přírodní léčba nemocí | Komentáře nejsou povoleny.