Žlučníkové – žlučové kameny

Žlučník je poměrně malý orgán, který měří u dospělého člověka asi 8 cm do délky a 4 cm do šířky. Nachází se v břišní dutině, hned u jater, se který je spojen. Obecně představuje rezervoár – jako zásobárna a dávkovač žluči, kterou potřebujeme ke správnému trávení.

Moderní medicína si ze žlučníku nedělá příliš hlavu a je-li s ním problém velmi často navrhují se tohoto „zlobivého” orgánu jednoduše zbavit a chirurgicky žlučník odstranit. Věřím, že každý čtenář těchto stránek už pochopil, že tudy cesta k harmonii těla opravdu nevede. Naším cílem by tedy mělo být žlučník a žlučové cesty zpřístupnit a ozdravit, aby mohly fungovat tak, jak mají. Patříte-li mezi ty, kteří už mají vyoperovaný žlučník, podporujte tělo dvojnásob.

Co je to žluč a k čemu nám slouží?

Žluč se produkuje v játrech, odkud odtéká do žlučníku. Tam se pak skladuje a koncentruje a po najezení se vyplavuje do tenkého střeva. V tenkém střevě probíhají procesy trávení. I žluč je tekutinou, která je nezbytná pro správné trávení. Velmi důležitou roli hraje zejména při trávení a vstřebávání tuků. Bez žluče by se tuky z potravy nemohli vstřebávat v takovém množství než je nutné. Kromě toho by se omezilo i vstřebávání některých v tucích rozpustných látek, jakými jsou například vitaminy D, E, K, A.

Příčiny žlučníkových kamenů

Žlučové kameny jsou tvrdé usazeniny, které vznikají ze žluči ve žlučníku a vývodech z nich – žlučovodech. Žlučníkové kameny se mohou lišit svou velikostí i skladbou, mohou mít konzistenci písku, ale mohou narůst i do velikosti menšího ovoce. Žlučové kameny vznikají tehdy, když se nějakým způsobem změní zastoupení látek v samotné žluči. Existuje několik příčin vzniku žlučových kamenů.

Vysoký obsah cholesterolu ve žluči – pokud je ve žluči vyšší obsah cholesterolu než by měl být, může se ve žluči začít srážet a formovat krystalky, které se později seskupují do kamenů. V takovém případě se tvoří cholesterolové žlučové kameny, které jsou typicky žluté barvy.

Vysoký obsah bilirubinu ve žluči – některé poruchy jater (cirhóza, zánět …) způsobují zvýšenou produkci bilirubinu v játrech. Ten se sráží a pak formuje kameny, které protože jsou z bilirubinu, bývají černé.

Nesprávné vyprazdňování žlučníku – pokud odtoku žluče ze žlučníku brání nějaká překážka, nedochází ke správnému vyprazdňování. Žluč ve žlučníku a žlučovodech stagnuje a následně se usazuje, až vznikají kameny.

Nadměrný stres – při stresu dochází ke stažení žlučovodů a tím blokování odtoku žluči

Překyselení organismu  

Příznaky žlučových kamenů

Pokud se ve žlučníku vytvoří žlučové kameny, člověk o nich nemusí dlouhou dobu vůbec vědět. V případě, že se projeví, obvykle vyvolávají bolest. Bolest při žlučových kamenech je lokalizovaná nejčastěji do pravé horní části břicha a obvykle jde o bolest náhle se zjevující a poměrně silnou, která má tendenci se zvyšovat. Bolest ze žlučových kamenů však může člověk pociťovat i uprostřed břicha, v pravém rameni nebo v zádech. Záchvat bolesti může trvat několik minut, ale ani bolesti trvající hodiny nejsou ničím neobvyklým.

Kdo je žlučovými kameny ohrožen nejvíce?

Obecně touto chorobou trpí více ženy, nejvíce ty po šedesátém roce života. Nadváha a těhotenství jsou také rizikové faktory vzniku žlučových kamenů. K dalším rizikovým faktorům patří cukrovka – diabetes mellitus, konzumace potravy bohaté na tuky a cholesterol nebo užívání léků, které obsahují estrogen.

 

Jak proti žlučových kamenům přírodní cestou?

Podle systému 5 elementů spadá žlučník pod živel dřevo a problémy s ním nám ukazují, že tento element nemáme v harmonii. Kromě každoroční detoxikace jater a žlučníku předejdete nebo se zbavíte žlučníkových kamenů pomocí přírodních látek:

  • Základem je podpora funkce žlučníku a zharmonizování celého trávicího traktu. Velmi účinný je nopal nebo vojtěška
  • Chlorofyl detoxikuje celé tělo, zejména játra a pomáhá odstranit usazeniny ve žlučníku.
  • Dodáním trávicích enzymů podpoříte trávení a usnadníte tak práci žlučníku
  • Česnek potlačuje tvorbu žlučových kamenem a účinně zmenšují také již existující.
  • Lecitin podporuje trávení tuků
  • Jsou-li základem problémů se žlučníkem stresové záležitosti, zaměřte se také na podporu psychiky.
Rubriky Přírodní léčba nemocí | Komentáře nejsou povoleny.