Dřevo (játra a žlučník) – psychika, nemoci

První element čínského cyklu 5 živlů – dřevo – je prvkem zodpovídajícím na tělesné úrovni za orgány žlučník a játra. V čínské tradici jde o párové orgány a porucha v rovnováze dřevěného prvku se může projevit nejen přímo na nich, ale také na nesčetných místech a funkcích, které jsou na těchto orgánech závislé nebo s nimi souvisí.

Játra a potíže spojené s tímto orgánem

Játra jsou orgán zajišťující v těle bezpočet funkcí. Starají se zejména o čištění krve a detoxikaci organismu, produkují hormony, vytvářejí žluč ukládající se ve žlučníku, shromažďují krev a živiny a mnoho dalšího.

Na fyzické úrovni se špatná funkce jater stát příčinou následujících problémů:

  • Snadná unavitelnost, nespavost
  • Migrény a bolesti hlavy
  • Vysoký krevní tlak
  • Bolesti voblasti ramen a krční páteře
  • Křeče
  • Potíže se zrakem, suchost očí, pálení

Poruchy jater a žlučníku a projevy na psychické úrovni

Je-li element dřeva v nerovnováze a játra přestávají plnit své úlohy, může se to projevit také celou řadou emocionálních potíží. S elementem dřeva se nejvýrazněji pojí pocity vzteku, zlosti, frustrace, přemíra těchto pocitu může vyvolat disharmonii tohoto prvku.

Játra symbolicky plní rozhodovací funkci a pomáhají nám ve vnímání světa. Jejich znečištění způsobuje hromadění agrese, neschopnost odpoutat se od určitých nesplnitelných záměrů. Člověk reaguje podrážděně a hněvivě. Svírá v sobě nahromaděnou zlobu z frustrací, s nimiž není schopný se vyrovnat. Se zlostí, záští a agresí se pojí také funkce žlučníku – nakonec se přece o lidech, kteří se takto projevují, říká, že jednají „žlučovitě”.

Při oslabeném prvku dřeva má člověk spíše sklon upadat do deprese, trpí fixací na minulost a jeho schopnost jít dál, zaměřit se na možnosti, které skýtá budoucnost, je oslabena. Stává se žárlivým a sobeckým.

Co způsobuje nerovnováhu dřeva a špatnou funkci jater a žlučníku

Jelikož játra čistí celé tělo, je jejich činnost zatěžována nevhodnou životosprávou, typicky konzumací velkého množství alkoholu, kouřením, nezdravým stravováním, užíváním léků nebo drog, přemírou živočišných tuků ve stravě.

Činnost jater a žlučníku ovlivňuje také naše duševní rozpoložení – a naopak – funkce těchto orgánů může zapříčinit změny v chování a prožívání. Tyto orgány jsou přetěžovány stresem, nočními směnami, frustracemi a depresemi, potlačováním hněvu i jiných emocí.

Jak odlehčit svým játrům a žlučníku

Pokud máte pocit, že vaše játra trpí a nepracují na plný výkon, měli byste jim dopřát cílenou a intenzivní jaterní detoxikaci. To samo o sobě však nestačí. Svému zdraví je třeba se věnovat stále. Nejen játrům a žlučníku prospívá tělesný pohyb a dechová či energetická cvičení.

Měli byste věnovat také dostatek pozornosti svým emocím a myšlenkám, učit se lépe se vypořádat se stresem, hněvem a frustrací, naučte se relaxovat a dokázat se oprostit od tíživých starostí a přijímat svět takový jaký je vyrovnaněji a s klidem.

Myslete více konstruktivně zaměřujíce se na možná východiska namísto toho, abyste hledali viníky, svíjeli se žárlivostí, sebelítostí nebo vztekem. Své emoce se snažte nepotlačovat, což znamená přiměřené, asertivní projevení svého vnitřního rozpoložení, nikoli hysterické a afektované výlevy a podléhání emocionálním impulzům, což neprospěje vašemu fyzickému ani duševnímu zdraví.

Velkými pomocníky jsou v tom také kvalitní esenciální vonné oleje, které přirozeným způsobem pomáhají rozpouštět nevhodné emocionální vzorce. Pro emoce související s játry vyzkoušejte například esenciální směs Bewit Balance (rovnováha), vhodný je také Bewit Coldet (přirozená detoxikace) nebo si vyberte jinou esenciální směs, která je složená přímo na to, co chcete u sebe podpořit.

www.PrirodniCestou.cz

Rubriky Játra, žlučník, Přírodní léčba nemocí | Štítky , , | Komentáře nejsou povoleny.