Archiv

Játra a jejich fyzická, mentální a emoční úroveň

Játra jsou orgánem, které mají řadu důležitých úloh, které mají zásadní vliv  na trávení a vylučování toxinů tedy na přirozenou detoxikaci, celkovou odolnost těla – imunitu a tím také na jakékoli léčení. Podobně jako je tomu na úrovni fyzické, je tomu také na úrovni energetické.

více

Nemocná játra = potlačené emoce

Tělo je zázračný systém, který se dokáže v podstatě sám postarat o svůj hladký chod, včetně potřebného “servisu” – očisty a regenerace. Klíčovou roli v tom sehrávají naše játra, která jsou na fyzické úrovni hlavním centrem pro zpracování potravy, na úrovni duševní jsou játra hlavním centrem pro zpracování našich emocí. V obou případech dochází k přeměně v energii, která se buď zapojí do vyživovacích, regeneračních na úrovni těla nebo tvůrčích procesů na úrovni mysli nebo je někam uložená. V případě potlačených emocí dochází k “uložení” v játrech a tím vzniku energetické nerovnováhy v nich. To ovlivňuje celkový stav jater, všechny jejich funkce a také naše reakce na vše, s čím se setkáváme (zejména na to, co je pro nás z nějakého důvodu “citlivé” a vyvolává to v nás nějaké emoce)

více

Zdraví v mapě – játra, žlučník

jatra-zlucnik

 

více

Proč před očistou cíleně podpořit játra?

Základem zdravého fungování našeho těla je správná funkce našich vnitřních orgánů. S ohledem na náročný životní styl dnešní doby a na značné zatížení organismu škodlivinami, patří mezi ty nejnamáhanější bezesporu naše játra. Právě játra jsou hlavním pilíře přirozené očisty těla od mnoha toxinů a mají pro naše zdraví nezastupitelný význam.

Účinná detoxikace a regenerace pro játraPři jakékoli větší očistě je tělo zaplaveno velkým množstvím toxinů, což způsobuje značný nápor na organismus a správně fungující játra jsou v této době nezbytností. Plánujete-li tedy podpořit své zdraví například podzimní a jarní očistou střev nebo protiparazitovou kůrou, dopřejte předtím játrům náležitou péči. Čím v lepší kondici budou vaše játra, tím bude následná očistná procedura účinnější a zamezíte tak i možným komplikacím spojených s nadměrným vyplavením odpadních látek při detoxikací těla, kterými mohou být nevolnosti, nadměrná únava, bolesti hlavy atd.  

Játra podpoří kromě vhodné stravy nezbytné aminokyseliny a účinné látky jako je zejména kvalitní lecithin, dále pak například chrom, arginin. Vhodné je současně s jaterní bylinkou, kterou je ostropestřec mariánský. Více o naší vyzkoušené a velmi účinné kůře v podání výjimečného produktu Liver Aid + Lecithin se může dočíst v článku:  Detoxikace – očista jater a žlučníku

více

Element DŘEVO (játra, žlučník)

Element dřeva zastupuje naše játra a je symbolem pro jaro. V našem životě tato energie umožňuje růst, změny a rozmach.

Jak se projevuje vyvážený prvek dřevo

 • velmi jistá osoba, které snadno hledá motivaci
 • umíte si představit sám sebe v budoucnosti a máte velký přehled.
 • své vize podporujete strategickými plány,
 • navíc jste odvážný a vynalézavý při provádění změn.
 • máte rád výzvy, jste ambiciózní a konkurenceschopný

Jak se projevuje nerovnováha prvku dřevo

 • je blokována snaha se plně prosadit a vyjádřit
 • sebevědomí přerůstá v tyranii
 • motivace se mění na konfrontaci
 • z plánování se stává lehkomyslná impulzivnost
 • odvaha se mění na agresi
 • ambice se obracejí směrem k aroganci

Fyzické a emocionální příznaky při nerovnováze elementu dřevo

V přírodní medicíně, stejně jako ve skutečnosti, nelze oddělit mysl od těla. Od vaší péče o játra a žlučník se odvíjí emoční stránka vašeho života. Také naopak – zharmonizováním emocionální nerovnováhy spojené s elementem kovu harmonizuje i své vnitřní orgány.

Fyzické příznaky nerovnováhy dřeva

 • deprese, bolesti hlavy, migrény,
 • hormonální nerovnováha(PMS),
 • bolest žeber, bolesti kloubů, artritida,
 • vysoký krevní tlak,
 • nedostatečná vlhkost očí, přehnané slzení, šeroslepost,
 • bolest v oblasti sdružených kanálků

Emocionální příznaky nerovnováhy dřeva:

 • hněv, frustrace, emoční nestálost

Jak uvést prvek dřeva do rovnováhy

Máme-li pocit, že prvek dřeva není ve správné rovnováze, uvědomte si spojitost energie našeho těla a mysli s výživou a celkovým životním stylem.

Podpořte tělo – Jelikož orgánem elementu dřeva jsou játra a žlučník, minimálně na jaře si dopřejte detoxikaci jater a žlučníku. Odlehčíte tak nejen těmto, ale významně tím posílíte své celkové zdraví. To se samozřejmě odrazí i na duševní rovnováze. Kromě cílené detoxikace byste měli neustále dbát na to, abyste svá játra nepřetěžovali nevhodnou stravou a životosprávou obecně.

Trápí-li vás rozličné problémy spojené s nerovnováhou prvku dřevo, snažte se tento prvek usměrňovat.  Je-li i oslaben, posílit jeho pozici prvkem voda. Je-li příliš silný, získat nad ním kontrolu skrze posílení ostatních prvků, přirozeně tlumící vliv má na něj oheň, ovládací kov.

více

Játra – detoxikační centrum

Játra jsou orgánem, bez kterého se nedá žít. Probíhá v nich množství procesů, které jsou k přežití organismu naprosto nezbytné. Jde o orgán lokalizovaný v pravé horní části břišní dutiny a jedná se o největší tuhý orgán v těle.

Játra jsou červená až hnědá a za normálních okolností se játra na břiše nedají nahmatat. Skládají se ze čtyř laloků a její hmotnost se pohybuje kolem 1,5 kg.

Celá játra se skládají z jaterních buněk, které se nazývají hepatocyty.

Jaké funkce probíhají v játrech?

Játra je místem, kde se každou vteřinu něco tvoří a odbourává. Je to orgán, pomocí kterého je propojen celý metabolismus cukrů, tuků a bílkovin. K procesům, které v játrech probíhají patří:

Syntéza – tvorba:

– Syntéza aminokyselin (potřebných pro tvorbu bílkovin)
– Syntéza glukózy (a její uvolňování do krve, čímž udržuje její stálou hladinu)
– Syntéza glykogenu (ze kterého se pak v případě potřeby uvolňuje do krve glukóza)
– Syntéza bílkovin (například albumin, který udržuje stálý objem tekutin v těle)
– Syntéza cholesterolu (potřebného pro mnohé další procesy v těle)
– Syntéza triacylglycerolů (jako zásoba energie pro buňky)
– Syntéza faktorů srážení krve (potřebné při poraněních a zástavě krvácení)
– Produkce žluči (potřebná pro trávení a absorpci tuků)

Rozklad – odbourávání:

– Degradace hormonů (inzulín, pohlavní hormony …)
– Degradace amoniaku (odpadní látka degradace všech bílkovin)
– Degradace bilirubinu
– Degradace téměř všech chemických látek (léky, toxiny, alkohol …) Cizí chemické látky se v játrech přeměňují na metabolity, které se snadněji vylučují z organismu.

Jiné funkce jater:

– Detoxikace amoniaku a ostatních látek
– Uskladnění důležitých látek (některé vitaminy, železo ..)

Co člověka trápí, když játra nefunguje tak jak mají?

Příznaky, které nás upozorňují na fakt, že něco není v pořádku s jedním z vitálních orgánů těla. Při poškozené játrech se nejčastěji vyskytuje:

Žloutenka – játra upravuje bilirubin. Pokud tento proces neprobíhá tak jak by měl, dochází k jeho hromadění v těle a následnému ukládání v kůži. Jelikož je bilirubin žlutý, má i samotný člověk žlutou barvu. Takto uložený bilirubin navíc značně svědí a svědění v tomto případě nereaguje na léky.
Bledá stolice – za normálních okolností se bilirubin v játrech přeměňuje na látky, které se vylučují stolicí a obarvit ji. Pokud k takové přeměně nedochází, stolice je bledá.
Tmavá moč – zabarvený bilirubinem, který se do něj vyloučeno, protože nevylučuje stolicí.
Únava – z celkového nedostatku živin, protože játra je místem intenzivního metabolismu, který při poškození vázne.
Snadno vznikající modřiny a dlouhé krvácení – při nedostatečné produkcí faktorů srážení.
Otoky – z nedostatku albuminu, jehož syntéza je malá.

Signálem pro oslabení jater jsou také oční potíže, časté migrény, hypertenze či hormonální nerovnováha.

Játra a péče o ně

Játra jsou velmi zajímavým orgánem také z pohledu regenerace. Pokud játra něco poškodí, nejde obvykle o nezvratný proces. Játra se snaží obnovit své funkce alespoň do takové míry jak to jde.

I když mají játra schopnost se obnovit, samozřejmě existuje hranice, z které už není návratu. Každý člověk by měl mít na vědomí, že o játra se vyplatí pečovat. Minimálně jednou za rok jim dopřejte cílenou detoxikaci jater a zaměřte se na harmonizaci elementu dřeva, který játra zastupují.

více