Kouzlo přírodní zahrady

Uvažujete-li o tom, že byste svou zahradu chtěli začít přeměňovat na přírodní zahradu, pak vězte, že ta nejkrásnější hodnota pro vás bude spočívat v tom, že vám již navždy bude poskytovat neustálou možnost pozorovat přirozené, živě se proměňující vztahy a harmonii přírody a  učit se jak být jejich součástí.

Místo toho, abyste jako většina lidí trávili čas a energii snahou o vytvoření „svého“ kousku země se svými vlastními pravidly, což vás nakonec nevyhnutelně vnitřně odtrhne od vztahu k vaší zahradě a pravděpodobně skončíte s golfovým hřištěm a plynovým grilem na vybetonované pergole za doprovodu hudby a reklam z rádia …, budete mnohem více času trávit pouhým pozorováním a vnímáním svého pozemku místo jeho bezhlavým přetvářením. Hledáním jeho předností a specifik, které se vám budou odhalovat postupně se střídajícími se ročními obdobími, denní a noční dobou a dokonce i s tím, jak se s měnícím charakterem vaší zahrady bude přirozeně měnit i její zvířecí obyvatelstvo.

Vaší odměnou nebude pečlivá úhlednost do detailu sekané a stříhané zahrady jako spíš to, když si poprvé všimnete, že ranní zpěv ptáků nejde z těch velkých stromů za plotem, ale z vašeho jedlého živého plotu, který už konečně povyrostl. Když u sebe na zahradě poprvé narazíte na ještěrky nebo na hady. Když si poprvé uvaříte jídlo z kompletně vlastnoručně vypěstované zeleniny, která vyrostla pouze z hlíny a kompostu z vaší zahrady…

Práce na zahradě by neměla být slepě vykonávanou prací nebo břemenem, který za sebou vláčíte. Zahrada se může stát vaší radostí a Pár zbylých ostružin v říjnuduševní potravou. Vaší vlastní cestou, jak si dopřát – v dnešním světě již částečně i luxusní – možnost být součástí něčeho smysluplného a život podporující. Přírodní zahradou si můžete vytvořit nejen svůj chrám, ale poskytnout útočiště i pro mnoho dalších rostlin a tvorů, kteří pomalu mizí z naší krajiny… Luxusem v pravém slova smyslu je také možnost získání vlastního zdroje bio plodů a travin té nejvyšší kvality, čerstvosti a esencí vaší lásky.

Na tomto místě pro vás vytváříme prostor, kde se budou objevovat články na téma vytváření a život v přírodní zahradě. Doufáme, že se i pro vás stane přirozené soužití s přírodou ve vaší zahradě radostí a naplněním a pomůže vám stejně jako nám lépe chápat vzájemné propojení všeho se vším …

www.PrirodniCestou.cz

 

Rubriky Přírodní zahrady | Napsat komentář

Napsat komentář