Podzim

Podzim je obdobím příprav na dlouhou a náročnou zimu. Sluníčko postupně ztrácí svojí sílu, dny se stále více zkracují. Pomalu ale jistě převládá chlad a tma. Doba změn je vždy zkouškou odolnosti organismu – po psychické i fyzické stránce. Podle pentagramu 5 živlů spadá podzim k prvku kov a sami zjistíte, že s tímto živlem není spojen náhodou..

Symbolika podzimu

 

Podzim nám mnohem více než kterékoli jiné roční období ukazuje důležitost umět vzdát se toho, co jsme nějakým způsobem měli, prožívali, vlastnili. Stejně jako listy spadlé na zem obohacují půdu pro další úrodu v novém roce, tak bychom i měli být schopni vzdát se všeho, co již nejsme schopni využít a vytvořit tak prostor pro nové zkušenosti.

Podzim symbolizuje schopnost roztřídit důležité od nedůležitého, sílu a ochotu vzdát se nepotřebného.

Jak podpořit na podzim své zdraví

 

Podzim je ideální dobou pro regeneraci orgánů elementu kovu, kterými jsou tlusté střevo a plíce.

Právě zdraví a správná funkce těchto orgánů úzce souvisí s nemoci, které se na podzim vyskytují nejčastěji – patří sem všechny dýchací potíže, zahlenění, rýma, kašel, nachlazení.

Dnes již není tajemstvím, že tlusté střevo odpovídá za sílu našeho imunitního systému zásadním způsobem a čím je tlusté střevo zdravější a čistší, tím odolnější imunitu máme.

Pro očistu tlustého střeva a detoxikaci plic je podzim tím nejvhodnějším obdobím.

Podzimní emoce

 

Více než v kterémkoli jiném ročním období se na podzim můžeme setkat s pochmurnou náladou, nostalgií, pocity sklíčenosti a obavy z budoucnosti.

Stejně jako psychika dokáže významně ovlivnit naše fyzické tělo, tak i náš fyzický stav ovlivňuje současně i naší psychiku. Zdravé plíce a střeva nám tak napomohou vyrovnat se snáze s životními změnami – ať těmi, které nastávají na podzim změnou ročních období nebo životními vzestupy a pády.

Pro získání pozitivnějšího pohledu na podzimní svět je vhodné v sobě také podpořit element ohně, který nám přináší do života radost a optimismus.

Podzimní tipy

  • Provětrejte své skříně, zásuvky, vyřaďte z nich vše, co už nepotřebujete a pošlete dál do oběhu
  • Zamyslete se nad našimi vlastními postoji, vzorci chování, myšlenkami, projekty… Přinášejí vám do života něco pozitivního nebo je čas se jich vzdát?
  • Máte nevyřešené vztahy nebo jiné dlouhodobé problémy? Zkuste je vyřešit právě nyní a nehromaďte je v sobě.
  • Zhluboka se nadechněte podzimního svěžího vzduchu a užívejte naplno slábnoucích paprsků
Rubriky 5 elementů a zdraví, Podle ročních období | Komentáře nejsou povoleny.