Rozchodnice růžová – Rhodiola rosea (zlatý kořen) a její výjimečné účinky

Rhodiolin - rozchodnice růžová na Přírodní cestou.cz

Rozchodnice růžová – Rhodiolin – je u nás doma stálice :-)

Výzkumníci došli k závěru, že jako adaptogen je Rhodiola rosea mnohem účinnější než jiné adaptogeny, včetně sibiřského žen-šenu – Panax ginsengu, Shiandry a Aralii. Rhodiola rosea nám pomáhá v tom, abychom žili déle a zdravěji.

Rozchodnice růžová je přírodní adaptogen

Rostlina považována za adaptogen musí splňovat řadu kritérií.  Pouze málo rostlin má adaptogenní vlastnosti, a pokud by bývalo nebylo sovětských výzkumníků, pak by možná adaptogenní účinky rozchodnice růžové a mnoha dalších rostlin nebyly nikdy objeveny.

 • pro organismu neškodná a netoxická rostlina.
 • adaptogen má psychologické funkce jedince průběžný normalizační vliv.
 • její činnost zachovává normální tělesné funkce v případě působení různých, průběžných útoků (např. stresu).
 • adaptogen normalizuje tělesné funkce bez ohledu na existující chorobný stav – koriguje hypo- nebo hyperfunkční poruchu organismu.
 • na rozdíl od léků, které mohou mít vedlejší účinky, mají adaptogeny blahodárný vliv na organizmus bez jeho narušení nebo poškození.

 

Základní fakta o Rhodiole

Rozchodnice růžová neboli Rhodiola rosea patří do čeledi Crassulacea, jejímž domovem je východní Sibiř a roste v nadmořské výšce 3300-6000 metrů. Vůně jejích žlutých květů je podobná růžovému oleji, a proto dostala přívlastek „rosea“.

Na Sibiři se říká: “ kdo pije čaj z rozchodnice růžové, ten se dožije více než 100 let.“ Rozchodnice růžová je uctívána nejenom v Rusku, ale i v Číně a ve Střední Asii. Mongolští lékaři předepisovali tuto léčivou rostlinu na léčení tuberkulózy a rakoviny. Vědci Státní university v Tomsku skutečně potvrdili pravdivost legend o blahodárném účinku rozchodnice růžové. V průběhu nesčetných dvojitých slepých pokusů a placebem kontrolovaných zkoušek získali přesvědčující důkazy o tom, že rozchodnice růžová vyvíjí biologickou činnost na obzvláště vysoké úrovni a neobsahuje v prokazatelném množství toxické látky. Došli k závěrům, že rozchodnice růžová není pouze novým adaptogenem z Ruska, ale (podobně jako sibiřský ženšen) má nesčetné výjimečné vlastnosti, které ji odlišují od ostatních adaptogenů. Druhy Rhodioly nerostou pouze na území bývalého Sovětského svazu, ale i v Evropě a v Kavkazském pohoří nacházející se v Gruzinské republice. Ruští vědci identifikovali přibližně 200 druhů a z tohoto množství 14 podrobili různým výzkumům. Chemické složení a farmakologický účinek rozchodnice je silným druhovým znakem. Rostlina obsahuje fytochemikálie, mimo jiné fenylpropanoidy, proanthokyanidy a ílavonoidy v hojném množství.

V čem se liší rozchodnice růžová od ostatních druhů čeledi?

Nejdůležitější chemické molekuly, které byly vědecky i klinicky prokázány jako aktivní účinné látky rozchodnice růžové jsou polyfenoly jménem rosavin, rosin, rosarin, rhodiolin, salidrozid a aglikon salidrozid p-tyrozil. Mnoho rostlin patřících do rodu Rhodiola obsahuje salidrozid, mimo jiné bílá vrba (lat. Salix alba) a věčně zelená léčivá rostlina rododendron, také obsahují salidrozid, ale rosavin ne. Podle vědců z asi 200 existujících druhů Rhodioly pouze Rhodiola rosea obsahuje rosavin a k němu se vážící fytochemikálie rosin a rosarin spolu se salidrozidem. Tudíž ze všech různých druhů je biologicky nejaktivnější Rhodiola rosea. Spolu s tím je velmi důležitá standardizace výtažku rozchodnice růžové dle aktivních účinných látek, jmenovitě podle rosavinu a salidrozidu, jelikož tyto dvě komponenty pouze společně zaručují slíbené účinky.

Rozchodnice růžová má vědecky podložené účinky nebo výhody pro zdraví:

 • Rozchodnice růžová – Rhodiolin, 120 ks

  Působí proti stresu a depresi

 • Posiluje funkce srdečního svalu
 • Reguluje srdeční rytmus
 • Má kardioprotektivní účinek
 • Má adaptogenní účinky a zlepšuje imunitu
 • Zlepšuje imunitní průzkum (protinádorový účinek)
 • Zmírňuje škodlivé účinky chemoterapie
 • Zvyšuje sportovní výkon
 • Zlepšuje duševní funkce
 • Harmonizuje sexuální funkce u obou pohlaví
 • Harmonizuje regulaci cukru v krvi
 • Chrání játra
 • Má silné antioxidační účinky na úrovni buněk
 • Je vhodná k prevenci chorob a anomálií souvisejících s vyšším věkem.

Související články: Rozchodnice růžová stres a deprese – zkušenosti s Rhodiolinem

Rhodiolin – rozchodnice růžová s možností 25% slevy

Rubriky Léčivé rostliny a bylinky | Štítky | 29 komentářů

29 komentářů u Rozchodnice růžová – Rhodiola rosea (zlatý kořen) a její výjimečné účinky

 1. Profilový obrázek Luca :

  Anežko může se Rhodiolin užívat i při současném užívání antidepresiv?

  • Anežka Anežka :

   Ano, Rhodiolin je možné užívat i při současném užívání antidepresiv. Od svých klientů vím, že právě díky Rhodiolinu lze antidepresiva přestat i úplně užívat (někdo zvolí variantu „co nejrychleji“, někomu vyhovuje zase spíše pozvolné snižování), což je skvělé, protože způsobují velmi často i dost silnou závislost, ale i překyselují a mají řadu negativních vedlejších účinků…

 2. Profilový obrázek Luk :

  Anežko, zlepšuje opravdu Rhodiolin sexuální funkce? Působí to na muže nebo i ženy? ;-)

 3. Profilový obrázek Luk :

  To je pro moji situaci přímo skvělé děkuji! ;-)
  Ještě jsem v jednom Tvém článku četl zmínku o produktu VitalWomen/Men, nevím jestli se rozhodnout pro ně nebo spíše Rhodiolin, poradíš prosím?

  • Anežka Anežka :

   Luku, VitalWomen nebo VitalMen jsou speciální komplexy léčivých rostlin podporující zdravé procesy v ženském a mužském těle. Obsažené rostliny mají celkový povzbuzující, afrodiziakální a harmonizující účinek. Zvolené kombinace rostlin přirozeným způsobem podporují systémy a orgány, které ovlivňují náš sexuální život. Rhodiolin je více komplexnější a je skvělý, je-li například snížená chuť na sex způsobena nadměrným stresem nebo celkovým přetížením. Je možné užívat i současně.

 4. Hanka Hanka :

  Třináctá komnata otevřena a jsem vděčná, že se o tom můžeme bavit bez obalu. Anežko, děkuji za doporučení VitalWomen a VitalMen. Myslíš, že snížení chutí také může způsobit strava?

 5. Anežka Anežka :

  Hani, je jasné, že snížená chuť na sex může mít nejrůznější příčiny – nemoc, nevhodná strava, chemické léky, umělé hormony, nadměrný stres, partnerské problémy, u žen také hladina hormonů, která se během menstruačního cyklu mění atd.
  Každopádně je-li chuť na sex snížená dlouhodobě, je to jen další známka toho, že je něco špatně… Bohužel je (jako většina dalších příznaků nezdravého těla a mysli) velmi často přehlížená.
  Chuť na sex je jedním (ne samozřejmě jediným, ale i tak důležitým) ukazatelem našeho celkového zdraví.

 6. Irena Irena :

  Anežko, s kamarádkou jsme narazily na téma jejích nervových potíží a říkala mi, že jí někdo doporučil Rhodiolin společně s Melatoninem (má problémy i se spánkem). Užívá ale i antidepresiva a já nevím jaké všechny možné léky na nervy. Doporučila bys taky takovou kombinaci nebo třeba ještě něco jiného? Děkuji za radu.

 7. Profilový obrázek Luk :

  Ahoj Ireno, jestli můžu napsat zkušenost z naší rodiny. Moje maminka má vleklé depresívní stavy, užívá také dost léků a kromě psychických potíží má také potíže se spánkem. Právě Tebou psaná kombinace jí jako snad jediná „alternativní“ zabírá a po necelých dvou měsících se cítí natolik lépe, že jí sám lékař o něco snížil dávkování antidepresív i dalších léků. Maminka se taky po několika letech začíná zajímat o své zdraví, začala užívat Liquid chlorophyll a zrovna včera mě překvapila (hodně mile!), že začíná uvažovat o jaterní kúře. Sama řekla, že její játra kvůli lékům jsou chudáci. A to před půl rokem jí bylo opravdu jedno. Takže za nás doporučuji, ale určitě k tomu něco napíše taky Anežka.

 8. Profilový obrázek Market :

  Dobrý den, před chvílí jsem se registrovala na Vašem druhém webu http://www.rozkvest.cz, kde jsem objevila balíček Jsem zdravý. Chtěla jsem si z něj něco objednat, ale pak jsem se dostala na tyto druhé stránky a začetla :-).
  Nevím, s čím začít, myslela jsem s jaterní kúrou, ale když jsem četla o rhodiolinu, tak si myslím, že by byl lepší ten, protože mám docela náročné zaměstnání a ve stresu jsem denně. Mohla bych požádat o radu, co zvolit?

  • Anežka Anežka :

   Market, Rhodiolin je možné užívat i při jaterní regeneraci. Nebo dej na svůj pocit, co si myslíš, že je pro tebe teď lepší. Rhodiolin ti pomůže se zklidnit a uvolnit. Můžeš dát nejdřív ten, přidej Stress B complex a chlorophyll a třeba až pak si dej jaterní kúru. U některých lidí je nejdůležitější nejdřív trochu zklidnit, nabrat energii, zaměřit se na své myšlenky, v tom je Rhodiolin skvělý. Pomůže ti „adaptovat“ se snadněji na nové situace a může být tím první odrazovým můstkem ke vnitřní touze se o sebe s láskou starat :-)

   Jaterka je výborná, když už víš, že chceš jít jiným směrem než dosud a dopřát svému tělu pomoc při „úklidu“ nebo kdykoli, kdy máš pocit, že je to třeba. Znám stále více lidí, kteří Liver Aid užívají pravidelně. A někteří zase Rhodiolin..:-) Věř svým pocitům :-)

 9. Hanka Hanka :

  Koukám, že rozchodnice je velkým darem od přírody. Je moc fajn vidět jak tato rostlina pomohla. Rozchodnice se dokonce používá jako pomocný prostředek při léčbě Parkinsonovy choroby.

 10. Profilový obrázek venca :

  Anežko je rhodiolin vhodný i pro děti? Naše dcera je dost nešťastná ze školy, špatně spí, má různé strachy, je jí 8. Děkuji.

  • Anežka Anežka :

   Venco, pro děti je mnohem vhodnější Noni. Snažte se s dcerou co nejvíce mluvit, v takovém věku by děti ze školy mít strach určitě neměly. Snažila bych se zjistit, z čeho ten strach pramení, zkuste si promluvit i s učitelkou. Noni pomůže, ale příčina ne.. V případě zájmu, mě kontaktujte a napište více..

 11. Pavla Pavla :

  Nedávno jsem mluvila s kolegyní o strachu dětí ze školy. Zpozorovala, že alergie u jejího syna se projeví, jakmile se začne mluvit o škole. A tak jsem ráda za informaci o Noni, určitě ji to poradím.

 12. Profilový obrázek Zita :

  Petro, prosím poradila byste mi, jestli je Rhodiolin vhodný také při urputné nespavosti?
  Dostala jsem referenci, že ano, ale zajímal by mě Váš názor. Děkuji.

 13. Profilový obrázek ique :

  Dobrý den, dnes jsem si koupila kapsle rhodiola rosea..nikde jsem se moc nedocetla o negativnich ucincich, takze me dost prekvapilo, kdyz mi zacalo po poziti jedne kapsle dost busit srdce a citila jsem takovou jakoby uzkost, nebo jsem byla extremne nervozni..cele to trvalo asi hodinu az dve…vlastne jsem citila pravy opak, nez jsem ocekavala…mate zkusenosti take s takovymi vedlejsimi ucinky? neberu zadne jine leky, ani HA ..

  • Petra Petra :

   Dobrý den, rhodiola rosea, tedy rozchodnice růžová – je přírodní adaptogen, který mám v nabídce pod názvem Rhodiolin, jde tedy produkt jiné značky, rozumím správně?

   Zkušenosti mých klientů a zákazníků, stejně jako ty mé osobní s Rhodiolinem jsou také pravým opakem toho, co popisujete… S rozchodnicí růžovou od jiné firmy zkušenosti nemám.

   S pozdravem Petra

   • Profilový obrázek ique :

    dobrý den, děkuji za rychlou reakci. chtěla bych se tedy zeptat, zda je možné Vámi nabízený produkt nějak vyzkoušet – např. vzorek 1 – 3 tablet. mam ted obavy koupit si dalsi produkt, ktery nakonec nebudu moci uzivat :/

    • Petra Petra :

     Dobrý den, účinky Rhodiolinu se u někoho dostaví hned, u někoho jsou znatelné až po nějaké době užívání, takže po 1-3 tablet by nebylo objektivní účinek hodnotit. Tedy poznala byste, zda Vám nezpůsobuje nějaké ty, o kterých píšete, to ano… Oficiální vzorky nejsou, ale protože se jedná o produkt, který sama užívám, mohu Vám zaslat nějaké tobolky ze svého ;-)

 14. Profilový obrázek JanaB :

  Dobrý den, měla bych dotaz k Rhodiolinu, mám stavy úzkosti, bušení srdce, extrasystoly a nízký tlak. Chtěla jsem se zeptat, zda to nevadí a mohu jej užívat i kvůli tomu tlaku a extrasystolám. Děkuji Jana

Napsat komentář