Pět stupňů připoutanosti – I. Autentické já

Připravila jsem pro vás všech 5 stupňů, věřím, že otevření lidé jako jste vy :-) si to propojí s různými situacemi ve svém vlastním životě a objevíte další zajímavé souvislosti ;-) Krásně si díky těmto stupňům můžeme uvědomit, kde si blokujeme volnému proudění energie a tím se vzdalujeme sami sobě a uzdravení. Čím více jsme k něčemu připoutáni (k nějakému názoru, přesvědčení, člověku, víře,…), tím více jsme pod vlivem nevědomých vzorců myšlení a emočních otisků a tím méně zamlženější je naše intuice. 

Chci vám toto téma předložit co možná nejsrozumitelněji, a proto začnu jednotlivé stupně připoutanosti popisovat prostřednictvím velice jednoduchého příměru, který můžu vztáhnout k vlastnímu životu: tímto příměrem je fotbal. Je možné, že zpočátku se vám taková analogie nebude příliš zamlouvat. Ale to je v pořádku – abyste pochopili, o čem mluvím, vlastně nemusíte mít sport vůbec v lásce. A třeba situace lépe pochopíte zrovna díky tomu, že sporty rádi nemáte. Na druhou stranu snad uvidíte přesný odraz vlastního stupně připoutanosti k nějaké hře či týmu nebo tyto příklady rozpoznáte u lidí z okolí. Pamatujete si, že význam skrývající se za touto analogií můžete použít u všech situací, k nimž ve vašem životě dochází.

Stupeň první: Autentické já 

Představte si, že vás fotbal baví. Můžete jít na jakýkoliv stadion na světě: na velkolepý moderní stadion, nebo na plácek s udusanou hlínou, kde se hrají amatérská “přátelská utkání”. Jakmile uvidíte, že se hraje, sednete si, díváte se a těch devadesát minut si užíváte. Ani jedné straně zvlášť nefandíte. Nezáleží na tom, kdo hraje – mohou to být hráči extratřídy či fotbalisté docela průměrní. Prostě vás baví se na zápas koukat. I kdyby kopali do plechovky od párků, s radostí sledujete sportovní klání a jeho napínavé zvraty.

Dostatečnou část sebe jste investovali už tím, že jste se rozhodli na zápas jít nebo ho sledovat. V okamžiku, kdy rozhodčí pískne na píšťalku a hra skončí výhrou nebo prohrou toho kterého mužstva, necháváte hru za sebou. Odcházíte ze stadionu a pokračujete ve svém životě. Užili jste si dané okamžiky, ale přitom jste se k nim ve skutečnosti nedali nijak připoutat. Vědomí máte dokonale pod kontrolou vy a nikdo jiný. Prožili jste si radost v nejčistší podobě, která pramení z vaší čiré touhy prožívat život bez podmínek.

Stupeň druhý: Preference

Stupeň třetí: Identita

Stupeň čtvrtý: Zvnitřnění

Stupeň pátý: Fanatismus

Zpracovala Petra Šarmová, www.PrirodniCestou.cz

Zdroj: Pět stupňů připoutanosti , Don Miguel Ruiz ml.

Rubriky 5 stupňů připoutanosti | Napsat komentář

Napsat komentář