Zima

V pentagramu 5 živlů představuje prvek vody konec cyklu pěti elementů. Je ztotožňovaný se zimou, severem, nocí a také smrtí či přerodem. Je to doba latence, kdy svět odpočívá pod příkrovem sněhu a ledu a čeká na své znovuzrození v podobě jara. K zimě jsou na úrovni fyzického těla přiřazeny orgány: ledviny a močový měchýř.

Zima jako smrt i obrození

Zima je v čínském pojetí koncem, ale také impulzem k novému začátku, neboť po ní vždy přichází jaro a příroda se rodí z vody, v níž se postupně proměňuje sněhová pokrývka. Toto roční období symbolizuje klid a spánek. Je to přechodné období mezi dvěma cykly.

Vliv zimy na člověka

Období zimy znamená minimum světla a tepla a tedy i významný úbytek energie. Organismus začíná žít ze zásob, které jsme měli za úkol obstarat si zejména v čase pozdního léta a podzimu. Zima s sebou přináší pocit stísněnosti až strachu. Neustálá tma a mráz jsou deprimující.

Nejsou-li jeho elementy v rovnováze, může se na něm zima projevit pocity úzkosti a sklíčenosti. Smutní, cítí se slabý a bezradný. Jako by na něm ležela těžká vrstva ledu a nemohl se nadechnout. Je uvězněn v lavině, která jej dusí. Potřebuje sílu, aby se mohl vyškrábat na světlo.

Právě takový dokáže být nekultivovaný element vody. Je to nesmírně silná a zároveň zrádná a záludná síla, která musí být neustále usměrňována elementem země. Země udává vodě směr a vytyčuje jí hranice. Dokáže ji zadržet i absorbovat. Prolomí li voda hráze, člověk je zmítán zoufalstvím, jako kdyby byl vláčen záplavovou vlnou.

Zima je živnou půdou pro naše vnitřní démony pocházející z podvědomí. Právě voda je odpovědná za nejtemnější zákoutí naší duše, zde vzniká jako podzemní pramen. Není li usměrňována, snadno nad námi získají moc části naší osobnosti, které bychom označili za stinné nebo pocházející z hlubin či z temnoty.

Jak obstát proti tíze zimního času?

Jsme-li připraveni a jsou-li naše elementy vyvážené, pak se zimy nemusíme obávat. Máme-li dostatek síly, obstojíme proti tomuto náročnému období a využijeme ho ve svůj prospěch.

Voda v kultivované podobě přináší mír a klid do duše. Je rozjímající, trpělivá, tolerantní a inteligentní. I my můžeme zimu využít jako čas, kdy se můžeme věnovat svému nitru více než v jiných ročních obdobích. Zima i voda jsou energie směřující dovnitř a do hloubky a nenecháme li se jimi pohltit, ale využijeme li tohoto proudu ve svůj prospěch, můžeme o sobě mnohé zjistit.

Zimní měsíce lze využít jako čas sebepoznávání a pohody. Tak jako se zvířata ukládají k zimnímu spánku, tak i člověk přestává hýřit energií a místo, aby ji nechával proudit doširoka, uchovává ji pro sebe.

Stravování v období zimy

Správná strava je jednou z nejdůležitějších součástí obrany proti tomu, aby nás přemohla zimní tíseň. Na podzim jsme se začali připravovat konzumací sezónní zeleniny (zelí, kapusta,…) a také jsme si mohli dovolit více kořenit a solit, protože pikantní chuť podporuje element kovu.

Také zima vyžaduje stravu poněkud sytější, bohatší na tuky a bílkoviny. V zimě můžeme častěji připravovat pokrmy pečením, vhodné jsou také luštěniny, mořské řasy a velmi vhodné jsou luštěninové polévky. Můžeme poněkud více solit (ale s mírou!), zejména pokud cítíme oslabení prvku vody. V zimě volíme co nejčastěji teplá jídla a vyhýbáme se pokrmům ochlazujícím.

 

Rubriky 5 elementů a zdraví, Podle ročních období | Komentáře nejsou povoleny.