Pět stupňů připoutanosti – III. Identita

Stupeň první: Autentické já

Stupeň druhý: Preference

Stupeň třetí: Identita 

Na tomto stupni jste už oddaným fanouškem konkrétního mužstva. Na jeho barvy reagujete vlastními pocity. Jakmile rozhodčí pískne na píšťalku, výsledek hry vás osobně zasahuje, a to na emocionální úrovni. Tohle je váš oblíbený tým! Pořád ještě klidně zajdete na jakýkoli stadion či hřiště na světě, ale podívané na hru tohoto mužstva  se nic nevyrovná. Vaše mužstvo – jeho výhra či prohra – zčásti určuje váš charakter po uplynutí 90 minut zápasu: když váš tým prohraje, cítíte zklamání, zatímco se smíříte s porážkou a blahopřejete vítězným protivníkům; pokud váš tým vítězí, naplňuje vás to hrdostí. Ale pořád platí, že výkon vašeho mužstva pro vás není podmínkou sebepřijetí. Vítězství a zklamání berete jakožto součást emocionální “horské dráhy”, která dodává životu na zajímavosti, ale vaše vnímání vlastní hodnoty se na těchto výsledcích  nezakládá.

Pokud se setkáte s příznivcem protivníka, vidíte v něm nejen fotbalového fanouška, ale i jinou lidskou bytost, se kterou si klidně zajdete na pivo. Můžete si spolu sednout, družně klábosit o fotbalu a mluvíte též o tom, jak je vaše mužstvo podle vás skvělé. Snad dokážete připustit, že i jeho tým je výborný. Vaše pocity a názory týkající se vašeho týmu nejsou podmínkou, na které zakládáte vztah k ostatním či k sobě.

Na třetím stupni začíná vaše připoutanost k fotbalovému družstvu ovlivňovat váš osobní život i mimo brány stadionu, protože zaujímáte vztah ke světu jakožto fanoušek tohoto týmu – odloučit se od hry už vám nejde tak dobře jako zpočátku. Na třetím stupni se toto společenství, toto mužstvo stávají do jisté míry součást vaší identity. Když určitá událost nebo okamžik pominou, stále zůstáváte člověkem, za něhož se pokládáte. Toto vědomí si berete s sebou, začínáte kolem toho mužstva utvářet aspekty svého života  a přenášíte danou skutečnost do jiných prostředí, jež nemají s fotbalem nic společného. Když například váš tým prohrává, nejspíš vás v práci čeká mizerný den či hádka o složitostech prohry nebo jste smutní, třebaže se okolo vás odehrávají příjemné věci. Připouštíte, aby připoutání měnilo vaší osobnost, a to bez ohledu na výsledek. Vaše připoutanost prosakuje do světa, který s ní nemá nic společného.

Stupeň čtvrtý: Zvnitřnění

Stupeň pátý: Fanatismus

Zpracovala Petra Šarmová, www.PrirodniCestou.cz

Zdroj: Pět stupňů připoutanosti , Don Miguel Ruiz ml.

Rubriky 5 stupňů připoutanosti | Napsat komentář

Napsat komentář