Výživa – krevní skupina B

 

Pro krevní skupinu B je největším faktorem váhového přírůstku kukuřice, pohanka, čočka, arašídy a sezamová semínka. V reakcích na lepek obsažený v pšeničných klíčcích a celozrnných pšeničných výrobcích se podobá krevní skupině O – lektiny zpomalují metabolismus, zvláště ve spojení pšenice s kukuřicí, pohankou, čočkou nebo arašídy.

Potraviny, které podporují váhový úbytek lidí s krevní skupinou B je zelená zelenina, maso, vejce, nízkotučné mléčné výrobky a játra.

 

Maso a drůbež
Doporučuje se konzumace jehněčího, skopového a králičího masa – červené maso spíše zřídka. Kuřecí taktéž není příliš vhodné, lepší je nahradit ho krůtím nebo bažantím.

 

Mořské produkty
Krevní skupině B prospívají mořské produkty, zejména treska a losos, nebo ryby s bílým masem: např. platýs, halibut a mořský jazyk. Není vhodná konzumace „darů moře.”

 

Vejce a mléčné výrobky
Krevní skupina B je jedinou ze skupin, která může plně vychutnat různé druhy mléčných výrobků. Naopak sojové potraviny nemají na zdraví žádné zvláštní příznivé účinky.

 

Tuky a oleje
Zařaďte do svého jídelníčku olivový olej, abyste podpořili trávení a vylučování. Používejte nejméně jednu polévkovou lžíci každý den. Vyhněte se sezamovému, slunečnicovému a kukuřičnému oleji.

 

Ořechy a semínka
Většina ořechů a semínek není pro krevní skupinu B vhodná, protože obsahují opačné lektiny.

 

Luštěniny
Nedoporučuje se konzumace čočky a fazolí – ostatní luštěniny, vyjma sóji, jsou v pořádku.

 

Cereálie
Krevní skupina B by se měla vyhnout konzumaci pšenice a žita. Základem je rovnováha – doporučuje se jíst širokou škálu obilných zrn a cereálií. Vhodnými jsou například oves, rýže nebo špalda.

 

Chléb a pečivo
Doporučení jsou zde obdobná jako u cereálií. Vyhněte se pšenici, kukuřici, pohance a žitu.

 

Obilí a těstoviny
Vhodné druhy obilných zrn a těstovin se zcela shodují s doporučenými cereáliemi a druhy chleba a pečiva. Jezte je však střídmě – pokud jíte maso, mořské produkty a doporučené mléčné výrobky nepotřebujete tak velké množství živin.

 

Zelenina a houby
Na rozdíl od ostatních krevních skupin můžete klidně jíst brambory, zelí a houby. Také ostatní zelenina je vhodná.

 

Ovoce
Krevní skupina B dobře snáší téměř každé ovoce, mívá totiž vyrovnaný trávicí systém a může jíst i ovoce, které je pro ostatní krevní skupiny příliš alkalické.

 

Šťávy a tekutiny
Většina ovocných a zeleninových šťáv je pro krevní skupinu B vhodná.

 

Koření
Krevní skupině B nejlépe prospívá koření s prohřívacími účinky, jako je zázvor, křen, kari a kajenský pepř. Vyhněte se konzumaci sladidel z ječného sladu, kukuřičného sirupu, kukuřičného škrobu a skořice.

 

Chuťové přísady
Žádné chuťové přísady nejsou pro tuto krevní skupinu přímo prospěšné, kečup dokonce může být i škodlivý.

 

Bylinné čaje
Doporučuje se zázvor pro zahřátí, máta peprná pro uklidnění trávicího traktu, ženšen na posílení nervového systému a lékořice, která pomáhá snižovat náchylnost k autoimunitním chorobám.

 

Různé nápoje
Pro krevní skupinu B je nejvhodnější, když omezí konzumaci nápojů na bylinný a zelený čaj, vodu a šťávy. Kávu a černý čaj nejsou příliš vhodné.

 

Potraviny podle krevní skupiny B – podrobně

 

Vital B - multivitamín pro krevní skupinu BNa potraviny vhodné pro určitou krevní skupinu se můžete podívat v podrobnějšch přehledech:

Maso, ryby a plži, mléčné a sójové výrobky

Zelenina a houby, luštěniny

Koření, chuťové přísady

Oleje a tuky, chléb a pečivo, cereálie, obilí a těstoviny

Ovoce, semínka a ořechy

Ovocné a zeleninové šťávy, bylinné čaje a nápoje

 

Multivitamín pro krevní skupinu B

Pokud nejste schopni dodržovat stravu podle své krevní skupiny a chcete předejít zdravotním komplikacím, užívejte Vital B, který obsahuje vitamíny a minerály vhodné pro vaší krevní skupinu, ale také výtažky z bylin, zeleniny a koření, které působí protiaglutinačně.

 

Rubriky Strava podle krevních skupin | Komentáře nejsou povoleny.